Ján Sudzina

70 albumov, ktoré si môžete vypočuť

Vydavateľstvo Hevhetia sa od začiatku svojej existencie etablovalo ako zaujímavá alternatíva pre poslucháčov, ktorých hudobný vkus nie je vláčikom na mediálnej šnúrke, ale je vecou ochoty vnímania, hľadania a osobného výberu so zreteľom na kvalitu. Katalóg titulov Hevhetie obsahuje početné lahôdky v žánrovom rozptyle od vážnej hudby, cez jazz, alternatívu až po world music a folk. V minulosti bolo súčasťou šírenia kultúrnej osvety Hevhetie aj vydávanie časopisu Hudba. Podobne ako ten, tlaku ekonomických okolností bohužiaľ neodolala ani kamenná predajňa firmy v centre Košíc, no to hlavné – hudba, zostala. Momentálne je Hevhetia vydavateľstvo s dvoma lejblami Hevhetia a Hev-Het tune, pod ktorými už našiel svoje uplatnenie rad zaujímavých umelcov ako Pavel J. Ryba, Miki Skuta, David Kollár, Peter Katina, 100 múch, Oskar Rózsa, Andrej Šeban a ďalší. Hevhetia funguje tiež ako internetový obchod a distribúcia pre vydavateľstvá Winter&Winter, Tzadik, Alia Vox, atd. Okrem vydavateľskej činnosti Hevhetia organizuje letný hudobný festival v Košiciach, tohto roku už tretí ročník bez prívlastku letný, pretože vzhľadom k 10. výročiu budú koncerty aj mimo prázdninového obdobia. Dušou a hybnou silou vydavateľstva je podnikateľ a hudobný entuziasta Ján Sudzina.

JanSudzina

Akú hudbu vydávaš a aký je rozdiel medzi lejblami Hevhetia a Hev-Het Tune?

Pod labelom Hevhetia vydávame vážnu hudbu a jazz. Pod labelom Hev-Het tune všetko ostatné. O zaradení nahrávky do katalógu rozhoduje môj subjektívny pohľad na hudbu. V podstate sa to dá zhrnúť do vety, čo sa mi páči a čo dokážem utiahnuť ekonomicky.

Čo vlastne znamená slovo Hevhetia?
Názov Hevhetia vychádza z názvu mojej prvej firmy ktorá sa volala Hev-Het čo v zemplínskom dialekte znamená Export-Import (doslova Sem-Preč) ale aj foneticky z angličtiny mať hlavu.

Hevhetia má desať rokov. S akými cieľmi si ju zakladal a v čom sa líši dnešná Hevhetia od tej z prvých rokov činnosti?
Vydavateľská činnosť v Hevhetii vznikla viac-menej náhodne a bez nejakej koncepcie. Tá sa začala tvoriť až následne, keď som si asi po piatom albume uvedomil, že to už nie je sranda a treba tú stopu, ktorú mimovoľne vytvárame, nejako zdôvodniť a ospravedlniť, že sa montujem do remesla profesionálom. Dnes už samozrejme viem, o čom to celé je a kam by som to chcel nasmerovať, ak samozrejme pán trh dovolí. Za desať rokov sme vydali 70 albumov a 2 knihy.

...a niekoľko ročníkov časopisu Hudba. Prečo vlastne prestal vychádzať?
Hlavne z ekonomických dôvodov. Už sa to v tomto prostredí v kvalite ktorú som si predstavoval, nedalo ťahať ďalej.

Intenzívne spolupracuješ s poľskými kolegami. Na čom konkrétne? Môžu z toho nejako profitovať aj slovenskí hudobní fajnšmekri?
Obdivujem poľskú kultúru, poľskú históriu, jazyk a vôbec, ten zvláštny poľský kolorit ktorý, ak ste vnímavý a pohybujete sa dostatočne dlho v poľskom prostredí, vycítite. A tak sa snažím predstaviť poľskú kultúru prostredníctvom dovozu a distribúcie CD, časopisu Jazz Forum, ale aj kapiel pre festivaly s ktorými spolupracujem. Na druhej strane sa snažím prezentovať našu hudobnú kultúru v Poľsku. Občas dohodím nejaký koncert slovenským hudobníkom, v časopise Jazz Forum vyšiel náš sampler a recenzie na naše nosiče pravidelne vychádzajú v poľských hudobných periodikách.

Ktoré tituly z vašej produkcie boli najúspešnejšie?
Najúspešnejšie, pokiaľ ide o odborné kritiky, boli CD Mikiho Skutu (dve jeho bachovské cédečka mali maximálny rating 2x5* v renomovanom anglickom časopise BBC Music Magazine) a SACD Nory Skutovej so sonátami a interludiami pre upravený klavír (rovnako 2x5* v BBC Music Magazine, album mesiaca v Muzyka21, Classic FM, Gramophone, ako jediná slovenská nahrávka je zaradená v celosvetovo distribuovanej knihe 1001 CD ktoré si musíte vypočuť). Pokiaľ ide o predajnosť, veľmi dobre sa predáva CD AMC tria s Ulfom Wakeniusom Soul of the moutain. Aj ich nové CD Witing for a wolf, ktoré je v predaji len niekoľko dní, ide slušne na odbyt (ešte pred vydaním sme mali na stole objednávky z Japonska, Veľkej Británie, Nórska, Thajwanu, Poľska).

Rozhovor s gitaristom Ulfom Wakeniusom, špeciálnym hosťom AMC tria prinesieme v budúcom čísle a o tom, čo a prečo vydáva nás bude pán Sudzina informovať priebežne v svojom stĺpčeku, ktorého prvú časť ponúkame už v tomto čísle.

Martin Chrobák