KAL - Rock'n'roma zo srbska

Bratislava, 28. máj, divadlo Aréna

Kal je populárna cigánska kapela, ktorá sa pred pár rokmi nenápadne vynorila z predmestia Belehradu. V ich prístupe cítiť rokenrol, poháňajú ich rytmy v štýle urban, zatiaľ čo ich korene siahajú do balkánskeho blues. Sami sa označujú za súčasť cigánskej tradície Balkánu a zároveň životného štýlu 21. storočia.


kal
„Začali sme ako malá belehradská kapela, ktorú takmer nikto v meste nepoznal a skončili na turné po Európe a Spojených Štátoch. Počúvali sme DJ-ov, ako odpaľujú našu hudbu v kluboch, hrali sme na festivaloch, stretávali sa s rôznymi ľuďmi, aby sme sa s nimi delili o cigánsky svet a hudbu.“
Kapelník Dragan Ristic je hrdý na to, že zvuk Kalu - vychádzajúci z lyricko-dobrodružného štýlu veľkej cigánskej ikony Sabana Bajramoviča - privádza veľa mladých späť ku koreňom: „V Srbsku hrá väčšina mladých cigánskych hudobníkov popovo-folkový odpad v pozadí nejakej prihlúplej krásky alebo krásavca, ktorých kariéra je založená na tom, aby vyzerali vo videoklipe sexy. Strácajú kontakt so svojou kultúrou, s tým čo otcovia učili svojich synov po celé generácie. V Srbsku sme na vzostupe, priťahujeme decká ktoré majú radi rock a techno, zároveň aj staršiu generáciu ktorá oceňuje tradičnú hudbu. To, že má Kal úspech, dokazuje platnosť a životaschopnosť hudby našich predkov.” Na nahrávanie debutového albumu Kalu pritiahol Dragan množstvo cigánskych hudobníkov a spevákov z Belehradu, vrátane množstva pozoruhodných ženských vokalistiek. „To, čo počujete, je náš skutočný zvuk. Trávime veľa času na turné a keď sa vrátime domov, hráme živú hudbu v baroch a kluboch pozdĺž Dunaja. Toto vytvorilo náš zvuk Rock’n’Roma. Veľmi dúfam, že náš album rozpúta novú vlnu v cigánskej hudbe. Celý život som bol mostom medzi dvomi rôznymi kultúrami – rómskou a nerómskou. Veľmi intenzívne pociťujem svoju cigánsku identitu, no zároveň chápem, že žijem vo svete masovej komunikácie a globalizácie, kde by všetko malo byť vnímané ako mediálny odkaz, dokonca aj emócie.“
Ako skladateľ a aktivista vkladá Dragan svoje politické názory do piesní, používajúc stereotyp „cigánskeho hudobníka“ aby vyprovokoval obecenstvo. Dragan zdôrazňuje, že cigáni sa vždy adaptujú na rôzne kultúry a ako líder Kalu spieva rómsky, srbsky, francúzsky aj španielsky. Každé leto vedie Dragan Ristic so svojim bratom Dušanom letnú školu Amala v rodnej dedine Valjevo, kde sa počas dvoch týždňov stretnú študenti z celého sveta, aby sa venovali cigánskej reči, hudbe a histórii.
Skupina Kal má zatiaľ na svojom konte dva albumy, Kal (2006) a Radio Romanista (2009). Na Slovensku sa Kal po prvýkrát predstavia v Bratislave 28. mája v divadle Aréna, kde vystúpia ako hlavná hviezda večera venovaného temperamentnej rómskej hudbe. Predkapelou im bude nádejná slovenská skupina Bohémiens a hosťom speváčka Jana Orlická.

Jarmila Vlčková