Sandberg ST S

Dostal som na vyskúšanie gitaru s rovnakým názvom ako kopec, pod ktorým už pomaly devätnásť rokov žijem, teda Sandberg. Nemecká firma Sandberg je známa na trhu s hudobnými nástrojmi výrobou basových gitár už viac ako dvadsať rokov. Pred pár rokmi rozšírila svoje portfólio o elektrické gitary - modely ST a Florenc – a v ponuke už má aj modely zo svojho Custom shopu.

sandberg-st-s

Testovaný model ST pod názvom California ST S som je na prvý pohľad klasický Strat, povrch lesklý tobacco sunburst, telo pravdepodobne z jelše, vsadený 22 pražcový hmatník z kanadského javora je upevnený štyrmi skrutkami (bez plechovej doštičky, s ergonomickým znížením korpusu pre ľavú ruku vo vyšších polohách). Snímače 3 x Sandberg 60’ VP single coil, magnet Alnico5 a tremolo Sandberg sú pod vlastnou značkou. Uzamykacia ladiaca mechanika s vintage gombíkmi je od firmy Kluson Lockheads. Elektronika je pasívna, zahŕňa päťpolohový prepínač, potenciometre volume a dve tónové clony, z toho je jeden ako Push/Push pre špeciálneho prepojenia zadného a stredného snímača s humbucking efektom pre skreslený zvuk. Kobylka Sandberg s masívnou základňou tremola ukotvenou na dvoch skrutkách pripomína kobylky gitár G&L. Základňa spočíva priamo na tele nástroja (nie je floating, čo zabezpečuje nástroju skvelý sustain), obsahuje červové skrutky na uzamknutie individuálnych kameňov a nastavenie voľnosti pri otáčaní páky v ložisku.

Prvý dojem
Vyššia hmotnosť dáva záruku masívnosti. Ťažisko je vyvážené, hmatník je rovný, javí sa tenší ako pri iných Stratoch, ladiaca mechanika je pevná, tremolo z výroby trochu tuhšie (závisí od nastavenia). Snímače majú pri použití kanálu Clean kovový zvonivý zvuk vo všetkých kombináciách. Kanál Lead citeľne zvýrazňuje vlastný sustain nástroja. Frekvenčné pásmo je široké, nástroj má silné výšky, plné stredy a uspokojivé basy. Spodný Tone potenciometer s funkciou Push/Push ponúka zvuk mierne stredovo zamatovejší, navyše sa zmenší nežiadúci brum.

Druhý dojem
Pri hraní s podmazom mám po dvadsiatich minútach miernu únavu v prstoch ľavej ruky, inšpirácia pri hraní je malá, akosi musím vynakladať viacej námahy, niečo pocitové tu zreteľne chýba. Je mi jasné, že ja a táto gitara sme si nesadli. Nie je to neznáma skúsenosť, takéto niečo sa mi prihodilo už aj v minulosti. Je to ale osobný pocit z gitary, ktorý nemusí zdieľať každý. Dá sa na nej hrať, potrebuje však istý čas, aby si muzikant na ňu zvykol... a platí to aj opačne - gitara si potrebuje zvyknúť na hráča a na to, že sa na ňu pravidelne hrá. Pri porovnaní s rozohratým americkým Stratom Deluxe je počuť viac detailov v hornom pásme - drevo Fendra viac dýcha a má otvorenejší charakter. Sandberg ST má zvuk posunutý viac k stredom. Porovnanie je však ovplyvnené aj nie príliš kvalitnými továrenskými strunami. Je možné, že zvuk sa hraním ešte upraví k lepšiemu a komfort hrania ovplyvní k lepšiemu postupné nastavenie „na mieru“ užívateľa.

Záver
Okrem katalógových kusov firma vyrába aj nástroje presne podľa požiadaviek záujemcu. V ponuke je rašelinový jaseň alebo jelša, prípadne mahagón plus vrchná doska zo vzácnych drevín a rôzne farebné a povrchové úpravy. Informácie o celom sortimente sú k dispozícii na www.sandberg­‑guitars.de. Z návštevy stránok je jasné, že firma má zatiaľ náskok vo výrobe a ponuke basgitár. Návštevník si tu pomocou on­‑line konfigurátora môže zostaviť vlastný model basgitary. Ponuka modelov, ako aj možností voľby pri výbere konkrétnych častí, ich vlastností a výberu súčiastok je u basgitár podstatne širšia. Pre gitary ešte táto on­‑line služba nie je k dispozícii, ale bude ešte v tomto roku. Vypracovanie, pekný dizajn a možnosť zostaviť si vlastný model na mieru dáva zatiaľ najväčší dôvod, prečo by sa mohol zaujímať práve o značku Sandberg. Doba dodania nástroja podľa individuálnych predstáv sa môže pohybovať od niekoľkých týždňov do asi dvoch mesiacov. S objednávkami a žiadosťou o konzultácie sa môžu záujemcovia obrátiť na firmu musicant, ktorá na Slovensku značku Sandberg zastupuje.

Peter Kroko Modranský a Martin Chrobák


+ výborný sustain
+ skvelé vypracovanie
a povrchová úprava
+ výborný transportný obal

- poruchový potenciometer Push/Push (testovaná gitara, servis v záruke)
- nevhodné staré struny

Distribúcia: musicant • www.musicant.sk • Cena: 1017 €