Lewitt MTP 940 CM

Ambiciózna Rakúska značka Lewitt predstavila na výstave NAMM Show 2013 profesionálny pódiový mikrofón MTP 940 CM. Veľkomembránový kondenzátorový mikrofón ponúka 3 smerové charakteristiky (kardioida, širšia kardioida a superkardioida), prepínateľný basový filter 80Hz a 160Hz / 12dB oktáva, prepínateľný útlm 0dB, -6dB, -12dB pri extrémne vysokom akustickom tlaku. Frekvenčný rozsah 20 Hz – 20kHz, neobvyklý dynamický rozsah až 135dB-A a mimoriadne nízke šumové číslo 9dB-A vďaka originálnemu patentu značky Lewitt. Telo mikrofónu je vyrobené z kvalitného kovu a váha 332g nepresahuje štandardné pódiové dynamické mikrofóny. Mikrofón vyžaduje fantómové napájanie 48V a výstupný konektor je pozlátený trojpinový XLR. Kondenzátorová kapsla bola vyvinutá špeciálne pre sériu 940 CM a momentálne ju nenájdete v žiadnom inom mikrofóne značky Lewitt.

lewitt-mtp-940-cm

Mikrofón MTP 940 CM sme testovali cez zvukový firewire prevodník Focusrite Liquid Saffire 56 a PA systém značky Yamaha, pretože výrobca pri tomto modeli udáva, že je vhodný na pódium aj na štúdiové nahrávanie. Ako zvukovú vzorku sme použili mužský vokál. V úvode sme testovali jednotlivé smerové charakteristiky. Podľa manuálu má mikrofón rovnú frekvenčnú charakteristiku, ktorú zaznamenáte hneď pri prvom použití. Vyznačuje sa vyváženým otvoreným plným zvukom a snímaný signál je veľmi autentický pri reprodukcii bez použitia dodatočnej ekvalizácie. Smerové charakteristiky citlivo reagujú na zdroj signálu a jemne sa odlišujú v spodných frekvenciách. Počas testu mužského vokálu v tesnej blízkosti sa prejavil tzv. „proximity efekt“, pri ktorom narastajú spodné frekvencie, ale aj s týmto si poradil veľmi obstojne. Veľkomembránová kapsla zabezpečuje široký a otvorený zvuk, ktorý je typický pre kondenzátorové mikrofóny. Po zaznamenaní niekoľkých ukážok do DAW a analýze frekvenčného spektra by mikrofón najlepšie vystihlo slovo „neutrálny“. Vďaka jeho čistej reprodukcii zvukového zdroju môžete mikrofón používať všestranne – živé vystúpenia, broadcasting, dabing, štúdiové vokály (s výnimkou tých, ktorí by úmyselne hľadali zmenu zafarbenia zvuku vstupného signálu pomocou mikrofónu).
Ďalším užitočným nástrojom je basový filter na frekvenciách 80Hz a 160Hz. Potlačenie je veľmi decentné a mikrofón nestráca na sile aj pri aktivovaní filtra. Pri vypnutí filtra sme zaznamenali na mužskom vokále väčší nárast basov pri frekvencii okolo 100Hz, preto je dôležitá správna voľba nastavenia ešte pred nahrávaním, alebo live vystúpením. Použitie útlmu o -6dB a -12dB je ideálne pri silnom zdroji zvuku. Nastavenie MTP 940 CM indikuje sústava diód, ktorú nájdete na jeho tele.
940 CM je v súčasnosti vlajkovou loďou značky Lewitt série MTP. Využitie štúdiového zvuku na živé vystúpenia je zaujímavou filozofiou série MTP. Tento model potvrdil, že sa značke Lewitt podarilo k tejto vízii veľmi priblížiť. Ak niekto hľadá univerzálny pódiový mikrofón na široké použitie, tak by ho nemal obísť a rozhodne ho vyskúšať. Balenie obsahuje držiak na mikrofón MTP 40 MCs, protiveternú ochrannú penu na hlavu mikrofónu, USB kľúč s manuálom, špendlík na prepínanie parametrov a puzdro DTP 40 Lb.

Martin Sillay a Robert Pospiš, REAL MUSIC HOUSE Studio


Distribúcia: Iryson • www.iryson.sk • Cena: 599 €