Cicognani Dragon Studio

Dragon Studio je nízkovýkonové celolampové gitarové kombo talianskej značky Cicognani. Zosilňovače tejto firmy stavajú na dizajne a skúsenostiach Guglielma Cicognaniho, v Taliansku dobre známeho staviteľa zosilňovačov pre gitary a basy, ktoré sa vyznačovali originálnym vzhľadom aj zvukom. Cicognani sa v osemdesiatych rokoch zaoberal úpravou tradičných amerických a anglických elektrónkových zosilňovačov. Roku 2007 spojil svoje sily so značkou FBT, ktorá na medzinárodnom trhu s elektronikou pôsobí od šesťdesiatych rokov a špecializuje sa na prenosné ozvučenie a inštalácie.

cicognani-dragon-studio
Dragon Studio je dvojkanálové kombo v triede A, kde jeden kanál slúži pre čistý zvuk a druhý je výstižne popísaný ako Soft Overdrive. Preamp je osadený jednou elektrónkou 12AX7WC a výkonový stupeň jednou EL84 a transformátormi, ktoré už na prvý pohľad nie sú poddimenzované. Toto 5 wattové kombo je - neočakávane - vybavené 12“ reproduktorom a tým pádom sú jeho rozmery skôr štandardné (498x483x298 mm), než adekvátne výkonu. Hmotnosť komba 12,5 kg je však najnižšia z celej „dračej“ série. Ovládací panel a výbava komba sú spartansky jednoduché. Nájdeme tu jeden vstup, jednoduchý On/Off vypínač (žiadne Stand By), trojpásmový EQ a jeden prepínač Bright, ďalej Volume pre čistý kanál (Green LED) a Gain/Volume pre ovládanie skreslenia na (Orange LED/Soft Overdrive) kanáli. Vstup a výstup efektovej slučky upraví signál medzi preampom a koncovou sekciou. Obvod slučky je vybavený FET bufferom. Čistý a skreslený kanál sa dajú prepínať manuálne, alebo pomocou nožného prepínača. Inak kombo neobsahuje žiadne ďalšie štúdiové vychytávky ako Recording output atď. Pre tento účel sa však dá použiť výstup pre slúchadlá. Konektor, 1/4“ Jack je prístupný z vnútra kabinetu, umiestnený je vedľa výstupu pre reproduktor.

Zvuk
Hlasitosť komba je, vzhľadom k jeho rozmerom, nižšia než by sa dalo očakávať, avšak primeraná kubatúre bežnej miestnosti - stačí nastaviť ovládače hlasitosti viac doprava. Po prvom zapojení gitary som podvedome skontroloval, či náhodou nemám aktívny wah-wah pedál v pedalboarde, pretože celkový zvuk je frekvenčne posunutý niekam k horným stredom. Pri takto nízkom výkone nemožno očakávať žiadne extra basy ani akustický tlak. Nedá sa hovoriť ani o lineárnej reprodukcii vstupného signálu, napriek tomu však čistý kanál reprodukuje charakter nástroja farebne a autenticky. Dobre čitateľné sú rozdiely v štýle hry, kombinácii snímačov, či medzi použitými gitarami. Najväčší gól tohto komba však spočíva v jeho poloskreslenom zvuku. Ten nie je strapatý ani chlpatý, ale pekne konzistentý, s jemným, príjemným zrnom, ktoré praje hendrixovským dvoj- a trojzvukom. Rovnako ako pri čistom kanáli, aj overdrive zachováva signálu gitary autentický charakter, ba možno ešte zvýrazní jej farebný potenciál a rozsah. Kombo som pre objektivizáciu svojich dojmov požičal na vyskúšanie aj Radovi Orthovi zo skupiny Funkiez.
Vrabec: „5W je naozaj málo, aj keď som čakal že predsa len prekvapia... Tešil som sa na to, že na Itala, aj keď názov Dragon by sa hodil skôr Číňanovi.12”-ový reproduktor sa snažil zakryť malý výkon, ale bohužiaľ zvuk bol veľmi smerový. Keď nehral priamo do hlavy, nemal výšky a ani tlak. Zvláštne pre mňa bolo označenie Studio. Po porovnaní s mojim Studio Recording ampom mu chýbal nahrávací výstup a tlmenie (attenuator) na výstupe (to má význam hlavne pri kombách s vyšším výkonom, pozn. red.) ...ale musím priznať, že poloskreslenie bolo prekvapujúco dobré. Ak by som mal ohodnotiť celkový dojem škálou ako v škole, tak Dragon odpovedal na trojku (na mikrofón v štúdiu bol viacmenej nepoužiteľný).“

Záver
Dragon Studio je špecifické, nie práve univerzálne kombo, ktoré má možno viac obmedzení ako výhod. Kľúčom k tomu, aby sa investícia doň vyplatila, je spôsob použitia. Mnoho gitaristov je na 90% svojej činnosti aktívnych iba v izbových podmienkach. Ak si doma zapnú svoj obľúbený elektrónkový zosilňovač o výkone 50 Wattov, veľa potešenia z hry to im, ani susedom neprinesie. V malej miestnosti vniká akustický tlak, ktorý bráni dynamike hry. Pozornosť uniká v snahe nehrať príliš nahlas, o nedosiahnuteľnej kompresii koncového stupňa ani nehovoriac. Dragon Studio umožňuje nerušene laborovať s nuancami zvuku, vybudiť aj koncový stupeň, vychutnávať si prirodzené farby nástrojov a efektov a ak hráte napríklad elektro-akustický folk, alebo inú komornú hudbu bez bicích, poslúži aj na skúškach, či v intímnejších klubových pomeroch. To, samé o sebe nie je málo, naviac sa jedná o profesionálny elektrónkový výrobok.

Martin Chrobák a Rado Orth


Distribúcia: Melody • www.melodyshop.sk • Cena: 534 €