Hayden HGT-A 40

zvukUkazka-icon-big
Anglická firma Hayden sa u gitarových dojičov aj v našich luhoch a hájoch celkom slušne etablovala svojimi kvalitnými, ručne montovanými aparátikmi, ktoré si však len tak hocikto nemohol dovoliť. Dnes sa mi do ruky dostalo 40 wattové plnofľaškové combo, ktorého pultová cena sa pohybuje niečo cez 500 €. Myslím si, že to je cena už pre ďaleko širšiu obec, a tak ho trochu prevetrajme:

Hayden
Do skúšobne som si doviezol objemnejšiu kartónovú krabicu, vytiahol z nej combo s jedným 12-palcovým reproduktorom Eminence a trojtlačidlový footswitch. Jednoduché štandardné riešenie. Po krátkej obhliadke predného panelu som zistil, že ide o trojkanál, Clean, Gain 1 a Gain 2, kde Clean má samostané korekcie a skreslené kanály spoločné. Každý kanál má svoj vlastný Master. V korekciách pre skreslené kanály je jeden špeciálny potenciometer s názvom Contour, o ktorom výrobca tvrdí, že sa jeho pomocou dajú z aparátu vytiahnuť zvuky od klasických „British“ až po „US Hi Gain“ skreslenia. Nájdeme tu aj digitálny reverb. Na pravej strane predného panelu sú dve tlačidlá na ručné prepínanie kanálov.
Zadný panel obsahuje hlavný vypínač, výstup na externý reproduktor, prepínač Stage a Studio, čo je vlastne regulácia výstupného výkonu na 3 watty. Samozrejme, vstup pre footswitch. Nechýba ani vstup a výstup efektovej slučky a čo sa mi páči, je tam aj potenciometer na primiešanie efektu do čistého signálu. Praktické... A ešte jeden malý bonusík. Výstup so speaker simulátorom, čo je v dnešnej dobe computer recordingu veľmi vítaná vecička. Ale teraz poďme hrať.
Clean ma veľmi milo prekvapil. Brilantné výšky, pekný nehuhlavý bas, veľmi pevný zvuk pripomínajúci slávu starých Fendrov. Funkisti by sa potešili. U skresleného zvuku som sa musel trochu pohrať s korekciami, ale nakoniec som z toho dostal to, čo bolo treba. Funkcia „Contour“ funguje veľmi dobre, výrobca neklamal. Paleta skreslení je široká, len si zvoliť to svoje. Nahral som aj niekoľko zvukových ukážok, hladko cez Shure SM 58 do notebooku a dostavil sa veľmi zaujímavý výsledok. Zo záznamu znelo combo ešte lepšie ako na priamy posluch, no to bolo možno aj tým, že naša skúšobňa nie je akusticky ideálna. A ešte jedna vec: 40 elektrónkových wattov vie poriadne rozochvieť vzduch, takže kravál bol statočný. Po prepnutí na 3 watty zvuk nestratil len na hlasitosti, ale mierne aj drive. Darmo, lampy hrajú naozaj len vtedy, ak sa poriadne nakŕmia...Tento prepínač ale budete používať hlavne pri cvičení, takže mu to radi odpustíte.
Celkove hodnotím počin firmy Hayden v podobe tohto celolampového comba veľmi pozitívne. Za slušný peniaz celolampový štandard na veľmi dobrej zvukovej úrovni a s príjemným „options“ v podobe výstupu so speaker simulátorom i efektovou slučkou. Určite to stojí za záujem...

Martin „Matvej“ Sabov, Družina, VZNCH


Distribúcia: Rock Centrum • www.rock-centrum.sk • Cena: 555,52 €