Presonus AudioBox 44VSL

Demonahrávky boli vždy kameňom úrazu začínajúcich kapiel. Ako to len dosiahnuť, aby sa ten skvelý song, ktorý kapela vymyslela a po večeroch tvrdo trénovala, dostal medzi ľudí? Kedysi sa na demo skladala celá kapela. Keď dali dohromady na vtedajšiu dobu nehorázny obnos, išlo sa do štúdia, kde sa nahrali tri-štyri piesne. Neskôr prišla doba rozmachu PC, začiatkov digitálneho zvuku a pokusov ako čo najlepšie nahrať svoju tvorbu v domácich podmienkach. Používali sa často spotrebné zariadenia určené na iný účel, aby po nespočetných pokusoch aj tak došlo k prvému variantu – poskladať sa na štúdio. Toho sa ale našťastie chytili výrobcovia, a tak dnešní amatérski muzikanti naozaj nemajú dôvod sťažovať sa. Čo ešte pred pár rokmi bolo možné iba v profesionálnom štúdiu na zariadeniach cenovej kategórie „nič pre smrteľníka“, dnes môže ktorýkoľvek hudobník nahrať aj doma, v porovnateľnej kvalite a za prijateľnú cenu.

audiobox44vsl

Prístroj, ktorý som otestoval dnes, patrí práve do kategórie zariadení určených pre domácich nadšencov, alebo pre profesionálne účely záznamov v teréne, kde je prvoradá mobilita, kvalita zvuku a malé rozmery. Jedná sa o externý prevodník, teda štvorkanálový externý zvukový interface (4xIn, 4xLineOut, 2xMain Out), komunikujúci s počítačom cez USB v2.0 a poskytujúci taktiež funkciu MIDI rozhrania. Tento koncept externej zvukovej karty je v poslednom čase obľúbený medzi mnohými výrobcami. Nakoľko A/D a D/A obvody sú mimo dosahu rušivých signálov z PC, tieto zariadenia majú vynikajúci odstup signálu od rušenia, a takisto sú vybavené vhodnými vstupnými predzosilňovačmi s impedanciou zodpovedajúcou typickým pripojeným zariadeniam, čo umožňuje bezproblémové a zvukovo čisté pripojenie gitary, mikrofónu, či nejakého iného hudobného zdroja. Samozrejme, v tejto cenovej kategórii sa jedná o zariadenia s obmedzeným počtom vstupov – typicky 2 až 4, čo je na amatérsku demo tvorbu použiteľné a taktiež sa to v istých prípadoch, kde netreba viac kanálov, dá využiť aj pre profi účely.
Tento prevodník je na svoju činnosť skvele vybavený. Základom kvalitného záznamu je kvalitný vstupný signál, a tak tu nájdeme štyri mikrofónne preampy XMAX, rovnakej triedy ako u mixov radu StudioLive. Pracujú v triede A, a tak sa ku A/D prevodníkom dostane čistý a hladký zvuk bez rušivého intermodulačného a prechodového skreslenia. Každý preamp má kombinovaný konektor, umožňujúci pripojenie XLR aj nástrojového jacku. Samozrejmosťou je aj fantómové napájanie, ktoré má podľa profi normy 48V, nie 24 alebo 16 ako u niektorých poloprofi a amatérskych riešení. Obľúbené kondenzátorové mikrofóny tu teda budú fungovať v plnej dynamike a čistote zvuku. A/D a D/A prevodníky sú kategórie HD – umožňujú záznam a prehrávanie vo formáte 24bit/96 kHz, čo tiež bohato prekračuje nároky bežného amatérskeho užívateľa a ani profík by neohrnul nosom.
Zaujímavosťou je, že sa nejedná len o čisto nahrávací interface, ale výrobca sa snažil do neho vtesnať akúsi malú verziu jeho StudioLive mixu. Prístroj totiž môže slúžiť aj ako normálny plnohodnotný štvorkanálový digitálny mixér, ovládaný z pripojeného notebooku! Na každom vstupe je kompletný Fat Channel, identický s tým z pultov StudioLive. Taktiež je tam aj efektová jednotka, ktorá zahŕňa najčastejšie efekty zo StudioLive pultov. Z jednoduchej aplikácie je možné bezproblémové ovládanie úrovní, panorámy, efektov. Je taktiež možné používať presety na jednotlivé sekcie Fat Channelu a tiež ukladať a vyvolávať kompletné „scény“. Dokonca je možné spojiť živo prenášané kanály so zvukom prichádzajúcim z DAW programu! Ideálny výrobok pre ľudí, ktorí hrajú svoje koncerty s použitím laptopu a riešia ako dostať do mixu naživo výstup zo svojho obľúbeného sekvencera a virtuálnych nástrojov v ňom. Tu to nie je problém, môžu mať otvorenú svoju obľúbenú aplikáciu, okno mixu a všetko funguje pekne naraz. Na svoje obľúbené virtuálne nástroje si môže užívateľ hrať aj naživo cez MIDI vstup, stačí pripojiť MIDI masterkeyboard alebo akýkoľvek MIDI nástroj (napríklad gitarový MIDI prevodník). Onboard efekty a komponenty Fat Channelu vôbec nezaťažujú pripojený počítač, keďže používajú interný DSP a nie výkon CPU počítača. Táto možnosť príde vhod aj pri nahrávaní. Napríklad spevákovi môžno namiešať do výstupu podľa jeho zvyku reverb, delay a upraviť mu dynamiku či EQ a pritom toto všetko funguje bez počuteľnej latencie, nezaťažuje to PC a nahrávací program zaznamenáva čistý neefektovaný signál, ktorý sa dá neskôr upraviť podľa potreby.
Ovládacích prvkov je iba minimálny počet, sú intuitívne a bezproblémovo pochopiteľné. Gombíky úrovní signálu pre vstupy, výstup a slúchadlá netreba komentovať, rovnako ako podsvietené tlačidlo 48V. Zvláštnosťou oproti konkurenčným výrobkom je gombík ovládania monitoringu, ktorým možno meniť pomer monitorovaného zvuku medzi priamym vstupom a VSL mixom, kde sú už zahrnuté aj efekty z prístroja a zvuk z PC. Takto sa dá jednoducho nastaviť, koľko chcem počuť v odposluchu priameho signálu a koľko má byť podkladu, efektov atď. V štúdiu, kde sa neustále rieši, že interpret chce počas nahrávania v slúchadlách viac seba či podkladu, neoceniteľná vec – nie je potrebné neustále prehadzovať pomery stôp kvôli jedinému nahrávanému partu, stačí iba otočiť gombík žiadaným smerom. O indikáciu správneho spojenia sa stará kontrolka USB Sync, ktorá pri nadviazanom spojení s počítačom svieti modro, ak je nejaký problém, preblikáva z modrej na červenú.
Software, ktorý sa dodáva k prevodníku, je na dvoch DVD nosičoch. Na jednom je ovládač a riadiaci mixážny software, na druhom sekvencerová aplikácia Studio One Artist, ktorá okrem štandardných DAW funkcií a neobmedzeného počtu stôp obsahuje aj zvukovú banku so 4GB vzoriek nástrojov. Stačí teda pripojiť akýkoľvek vhodný MIDI masterkeyboard a je hneď možné začať tvoriť hudbu.
Inštalácia je pomerne bezproblémová, prebieha rýchlo a bez zádrheľov. O niečo horšie je to ale po prvom použití prístroja na nahrávanie, kde užívateľa prekvapí neznesiteľná latencia 50 ms! Stačí však otvoriť mixážnu aplikáciu a tam vhodne nastaviť veľkosť IO buffera a je po probléme. Mne sa podarilo nastaviť aj na slabšom staršom laptope výbornú latenciu 4.8 ms, kde človek nevníma nijaké citeľné oneskorenie. Za pozornosť tiež stojí, že prístroj mal po vybalení zastaralú verziu firmwaru, s ktorým mixážna ovládacia aplikácia odmietla pracovať, namiesto toho mi ponúkla update firmwaru. Po automatickom preflashovaní firmwaru (zbehol rýchlo a bez problému) a reštarte laptopu aj prístroja všetko začalo chodiť presne tak, ako malo.
Ku zvuku nemám výhrady, je čistý a bez rušivých artefaktov. Platí tu to, čo aj u mixov Presonus – je to veľmi slušný výrobok s dobrými parametrami. Pomer ceny a kvality je veľmi dobrý.
Záver – môžem doporučiť pre muzikantov vlastniacich laptop (podporované sú Win aj Apple) ako základ malého domáceho štúdia pre natáčanie demo songov, pre songwriterov, ktorí potrebujú jednoduché a pritom kvalitné zariadenie umožňujúce prácu s audiom aj MIDI, taktiež poslúži aj ako jediné zariadenie spájajúce vlastnosti zvukovej karty, efektovej jednotky, MIDI adaptéra a mixážneho pultu pre kreatívnych umelcov využívajúcich virtuálne nástroje, predohraté party, sample a loopy pri živých vystúpeniach. Vďaka výbornému zvuku a mobilite sa bude hodiť aj na mobilný záznam podujatí, kde stačia 4 nahrávané kanály, ale dôležitá je kvalita zvuku.

Michal Kyseľ

Distribúcia: Disk Multimedia • www.disk.cz • Cena: 7 490 Kč / 294,13 €