Ľudová hudba a world music na Slovensku

Vývoj, súčasný stav a trendy

12. časť

Takže dnes by som konečne uzavrel tento môj cyklus. Spomeniem niektoré projekty, ktoré doteraz mojej pozornosti unikali: Môj smäd po dobrej slovenskej dychovke balkánskeho typu uhasila skupina Balkansambel. Etnické nástroje rumunskej, bulharskej, tureckej či srbskej proveniencie prináša do kapely Marek Pastírik, kapelník a hráč na saxofón, duduk, kaval a gajdu. Kapelníckym sparingpartnerom je trombónista a bastrúbkar Martin Noga. Šiesti inštrumentalisti, speváčka ktorá je aj tanečníčkou a ďalšia speváčka, ktorá hrá zároveň na zurnu a klarinet sa rozhodli „vyzvať na súboj všetky krivé rytmy a drkotavé maniere balkánskej ľudovej produkcie“. Vyzerá to sľubne, držím palce.
Samaria verses Band je dvojjazyčný, slovensko – maďarský projekt bluesmana Juraja „Duro“ Turteva, ktorý spolu s gitaristom Milošom Železňákom, saxofonistom, šalmajistom a violistom Andorom Bujákom (exGhymes), zhudobnil Šamorínske verše Judity Kaššovicovej v multižánrovom štýle. Do tohto, u nás výnimočne medzinárodného projektu, vstúpili aj speváčka Bernardetta Kiss z Pecsu (exGhymes), spevák Koppánny Kovacs, Kristián Buják (exGhýmes) - hráč na gajdy a perkusie, kontrabasista Roman Krajc a perkusionista Hearn Gadbois z USA. Samaria verses Band sa s úspechom prezentoval na Slovensku v Čechách a v Maďarsku, napr. na prestížnom Balkan Festivale v Pécsi. Hudbu skomponoval slovenský bluesman Juraj „Dura“ Turtev v spolupráci s Andorom Bujákom (exGhymes) a gitaristom Milošom Železňákom. Ďalší ktorí tvoria Samaria Verses Band sú: Bernadett Kiss z Pécsu (exGhymes), Koppány Kovács (Rómeo vérzik, Šamorín), majster na perkusie Hearn Gadbois z USA (David Hykes, Yoko Ono, Patti Smith), jedna z najlepších tanečníc orientálneho tanca Rena Milgrom z ČR a ďalší. Hudba sa pohybuje v oblasti world s prvkami balkánu, alternatívy i blues.
Zaujímavým zjavom na worldmusic scéne je už vyššie spomínaný, pôvodne rockový, bluesový a jazzový gitarista a hráč na všemožné ďalšie brnkacie nástroje Miloš Železňák. Jeho ďalším výnimočným projektom sú Ruhenian, čiže Rusnacke. Ide o minimalisticky, jazzovo, bluesovo a úplne originálne spracované rusínske melódie s východného Slovenska, ktoré svojou introvertnosťou, štruktúrovanosťou a koncentráciou výrazu podávajú ruku vážnej hudbe. V projekte spoluúčinkujú saxofonista, flautista a klarinetista Adrian Harvan, gajdoš a perkusionista Kristián Buják. Projekt bol úspešný aj medzinárodne (Maďarsko, Rusko).
World music scéne na Slovensku sa zatiaľ nepodarilo osloviť tak široké publikum, ako je to v okolitých krajinách. Domácim skupinám sa, okrem špeciálnych relácií Slovenského rozhlasu, podarilo preniknúť do médií iba výnimočne. Veľké koncertné sály vedia vypredať zatiaľ len veľké zahraničné hviezdy world music a to vrátane českých. Dúfajme, že sa to niekedy zmení. Na druhej strane treba povedať, že slovenská ľudová hudba, folklór a world music je v súčasnosti vo veľkom pohybe. Čas ukáže, či dokáže vo väčšej miere osloviť aj medzinárodné publikum, tak ako sa to podarilo napríklad Rumunom, Maďarom, Srbom a ďalším, o Fínoch a Íroch nehovoriac. Nám sa toto darí zatiaľ len veľmi málo, ale ktovie čo čas a vytrvalosť prinesie.

Samo Smetana