Sennheiser RS 180

Opäť bližšie k hi-fi

sluchatka
Čerstvo mám v pamäti svoj prvý kontakt s bezdrôtovými slúchadlami Sennheiser. Bolo to v rozhlase pred desiatimi rokmi a z čisto praktického dôvodu som si musel prejsť štádiom nadšenia. Každý, kto sa aspoň na chvíľu vyskytol v nejakom vysielacom štúdiu vie, že ak je peklo na zemi, tak najskôr v podobe slúchadlových káblov zamotávajúcich sa v lepšom prípade do operadiel, v horšom do koliesok stoličiek. A v podstate mi na „mojich prvých wirelesskách“ dlhodobo neprekážalo nič, okrem dvoch vecí: človek v nich vyzerá trochu ako autista, alebo trochu pomätený ujo Elektrón, no najmä síce nijako extrémny, ale predsa len prítomný stupeň hiss, čiže vysokofrekvenčného šumu. Inými slovami - na hlave som mal v tom čase najvyššiu vývojovú úroveň bezdrôtovosti na scéne od výrobcu s nespochybniteľným menom hádam už od čias druhej svetovej vojny, no onen rušivý zvukový detail pripomínal roky osemdesiate - skvelý walkman, metalka kazeta, dolby C nahrávka a skopírovaný naozaj dobre ozvučený album. Všetko dobové TOP na ktoré si spomeniete, ale hiss tam napriek tomu bol.
Ak by som sa mal v rámci delenia lepších slúchadiel na účelové (napr. DJ-ské, zvýrazňujúce basy a výšky), tie s ortodoxne verným a tie s ľúbivým, „skrášľujúcim“ zvukom rozhodnúť a dynamický otvorený model RS 180 zaradiť, zrejme by som mierne alibisticky zvolil stred medzi verným a krásnym zvukom.
visacka
Výrobca k novinke uvádza viacero súčasných TOP, počnúc redukovaním stratovosti kvality pri bezdrôtovom prenose vďaka technológii Kleer, možnosť prijímania signálu až štyroch párov slúchadiel z jedného transmitera, slúžiaceho aj ako nabíjačka, či „viditeľnosť“ signálu na sto metrov. Tretí parameter som podrobil testu v rámci dvojpodlažného domu, po ktorom som sa voľne pohyboval s minimálnymi výpadkami a o hudbu som prišiel až za dverami pivnice. Ako lenivého užívateľa ma zaujímali aj také drobnosti ako nutnosť zložitej inštalácie, ktorá pri RS 180 odpadá, nakoľko ide o zariadenie typu plug & play. Ovládače hlasitosti a vyváženia umiestnené na okraji pravého slúchadla sú samozrejmosťou, rovnako hlavný spínač zvuku. Samotné mušle v ktorých sú umiestnené dve nabíjateľné batérie typu AAA (a hmotnosť obzvlášť negatívne neovplyvňujú) dobre sadnú, ucho pohladí velúr.  
V prípade aktuálne najvyššieho a najnovšieho modelu digitálneho bezdrôtového slúchadlového systému Sennheiser RS 180 ma zaujímalo predovšetkým - i keď nie len, či resp. kam sa firma za tých desať rokov v potláčaní šumu posunula. Prekvapenie bolo milé: posunula. Zároveň však musím dať zapravdu hifistom, ktorí naďalej nedajú dopustiť na model HD600, ktorý aj ja používam denne. V práci. Doma by som dal prednosť pohodliu bezdrôtoviek a aktuálne práve RS 180.
Hifistický náskok sa opäť o čosi potešitešne zmenšil. Tak žeby opäť o ďalších desať rokov?

Daniel Baláž



Technické špecifikácie

Modulácia:
MSK Digital
Prenosové frekvencie: 2,4 – 2,48 GHz
Dosah: približne 100 m v otvorenom priestore
Optimálna prevádzková teplota: 0 °C to 40 °C

Vysielač
Audio vstup:
3.5 mm stereo
Audio výstup: RCA
Spotreba el. energie: < 0,5 W
Adaptér: 5 V DC , 500 mA
Odstup signál/šum: 85 dBA (0,5 Vrms, 1kHz)
Váha: pribl. 204 g (bez batérií)
Rozmery: 12,5 cm x 11,2 cm x 23,0 cm

Slúchadlá
Typ slúchadiel:
otvorené, dynamické
Pokrytie ušníc: cirumaurálne (okolo uší)
Akustický tlak: (SPL) 110 dB
Harmonické skreslenie: THD: <0.5 % a 1 kHz, 100 dB SPL
Frekvenčná odozva: 18 Hz - 21000 Hz
Odpor: 32 Ω 32 Ω
Čas nabitia: pribl. 16 hodín
Batérie: 2 NiMH-Akkus Typ AAA, 1,2 V, 600 mAh
Výdrž: pribl. 24 hodín
Váha: pribl. 204 g (bez batérií)