BLUE EFFECT RADIM HLADÍK

Live & Life 1966-2008
Supraphon
4stars

blueeffect

Vždy som zastával názor, že najlepšie kapely na území niekdajšieho Československa v dobe normalizačnej totality boli bratislavské Collegium Musicum a pražský Blue Effect. Supraphonské dvoj-DVD, ktoré vyšlo tento rok v marci, ma v mojom presvedčení len utvrdilo.
Máme pred sebou obsažnú kolekciu, poskytujúcu chronologicky interpretovanú históriu skupiny Blue Effect, a teda i výnimočného hudobníka Radima Hladíka.
Prvý disk obsahuje koncert zo súčasnosti a dokladuje tak, že Blue Effect nie je zatvorená konzerva, ale ďalej sa vyvíjajúci organický celok s perspektívnou budúcnosťou.
Účasť hostí, ako sú Viktor Sodoma, Vladimír Mišík, Lešek Semelka či Oldřich Veselý, len podčiarkuje, aká rozmerná a obsiahla bola v minulosti Hladíkova autorsko-interpretačná činnosť, a že keď je hudba kvalitná a nápaditá, nezostarne ani po desiatkach rokov.
Terajšie podanie starších skladieb je veľmi prijateľné a ako sa koncert rozbieha, celé dianie získava na gradácii. Pre mňa je nesporným vrcholom, keď sa k Radimovi a jeho mladším spoluhráčom pridajú Oldřich Veselý a Lešek Semelka. Netrvá dlho, obe generácie hudobníkov sa zladia a máme tu hrmiaci Blue Effect v plnom lesku. Hladíkova muzikantská vytríbenosť a gitarová brilantnosť sa tak dostala v pravý čas opäť k slovu. Fanúšikovia sú oprávnene nadšení, veď mnohí z nich možno už v reinkarnáciu tejto kapely neverili.
Pri druhom disku si pamätníci môžu zaspomínať a mladší záujemcovia môžu nahliadnuť do histórie. Zo vzácnych archívnych záznamov i z vtipných komentárov hlavného protagonistu je možné sa dozvedieť, o čo jemu a jeho kolegom po všetky tie roky šlo, a že to koľkokrát vôbec nebolo ľahké. Je potom cenné, keď vidíme, akí dobrí už vtedy boli The Matadors, Blue Effect, Modrý Efekt, M. Efekt a nakoniec opäť Blue Effect. A to nielen na štúdiových nahrávkach, ale i priamo na živom vystúpení, čo nie je pri každej kapele vždy samozrejmosťou.
Vydarené sú televízne záznamy z hudobného štúdia M, obzvlášť ten, kde má kapela federálnu zostavu. To, keď vedľa Pražákov Radima Hladíka a Vlada Čecha za klávesami a mikrofónom sedí Moravák Olda Veselý a basgitaru s doprovodným vokálom má na starosti bratislavský hudobný nestor Fedor Frešo.
Na takom malom priestore nie je možné venovať sa jednotlivým skladbám, ale tomu, kto má záujem o tuzemskú muziku, ktorá vždy mala a stále má čo do seba, môžem toto dvoj-DVD vrelo odporučiť. A Radimovi Hladíkovi potom popriať, aby sa mu návrat na koncertné pódiá a do nahrávacích štúdií podaril čo najlepšie.

Martin Koubek