THE RASMUS

The Rasmus
EMI
3stars

the_rasmus-the_razmus

Fínska kapela The Rasmus, ktorá sa objavila prvýkrát v roku 1994, v apríli tohto roku vydala svoj nový štúdiový album, nazvaný jednoducho The Rasmus. Od názvu albumu zhodného s menom kapely sa dá čakať všeličo… niekto si predstaví akúsi rekapituláciu svojej doterajšej kariéry v podobe remakov svojich hitov (niekedy lepších ako originál, inokedy horších), iný by zasa očakával niečo prelomové, čo ako keby znova zadefinovalo danú kapelu a dalo jej novú tvár. V oboch prípadoch sa tohto ale nedočkáme…
Po spustení CD sa na nás namiesto nejakého zásadného prekvapenia či rekapitulácie vyvalí decentné intro, kde vynikajú klávesy a spevákov sladkotrpký ubolený prejav depresívneho teenagera, už mierne nekorešpondujúci s jeho vekom. A takto to ide niekoľko skladieb, kým sa neobjaví konečne poriadna rocková rytmika s tvrdými gitarami a razantnými bicími, ktorá ako by chcela potvrdiť, že sa predsa len jedná o kapelu, ktorá mala s rockom (a možno s metalom?) na začiatku svojej kariéry niečo spoločné. Zvyšok albumu potom osciluje medzi týmito dvoma protipólmi. Nič vzrušujúce, čo by človeka vytrhlo z letargie a zježilo mu všetky chlpy na tele, však nepríde. Žiadny okamih prekvapenia, žiadna svetlá chvíľka, žiadna kompozičná perla. A to som si púšťal tento album niekoľkokrát za sebou.
Aby ste ma chápali, táto kapela nie je vôbec zlá. Z profesnej a interpretačnej stránky im nejde nič zásadné vyčítať. Nenájdeme tu nijaký slabý článok v reťazi tvoriacej kapelu – aby aj nie, keď hrajú spolu toľké roky. Takisto zvuk je OK, dokonca musím ho mimoriadne pochváliť. Pekne detailná mixáž, každý nástroj má svoje miesto a svoju farbu, ktorá sa očakáva. Samozrejme sa dočkáme aj tvrdých takmer metalových bicích s mimoriadne ostrým kopákom, predierajúcim sa kapelou ako nôž cez maslo. Aranžér sa tam tiež poriadne pohral a dal si záležať. Je tam cit pre nálady, často tam počuť rôzne „atmosferické“ synťáky, romantické piano a tak by sme mohli pokračovať ďalej. Jedným slovom, perfektne odvedená práca, naozaj profi.
Tu ale moja spokojnosť končí. Na album, ktorý má podľa svojho názvu predstavovať niečo zásadné v živote kapely, je toto všetko málo. Cítim príchuť umelej hmoty a počujem cvakanie kasy. Na každom takte vidno kompromis s vydavateľstvom, a niekedy tých mačkopsov až priveľa. Výsledok znie bezpohlavne a nie je to ani typický krotký pop, ani úprimná rocková záležitosť. Celé to vyzerá tak, ako by to komponoval počítač podľa nejakého algoritmu s nasypanými dátami typu – musí sa to päčiť pätnástkam, musí v tom byť nejaká príchuť akože emócie, póza smutného romantického hrdinu, samozrejme aj trošku rocku, aby to aspoň ako tak sedelo s outfitom kapely a aby ostala aspoň aká taká časť rockových poslucháčov. Zúfalá snaha osloviť všetkých za každú cenu bije do uší, a ja sa pýtam, komu je určený tento album? Asi naozaj len rádiám, na vyplnenie miesta, ako nevtieravé pozadie pre životy poslucháčov. V nich sa, ako počúvam, niektoré songy z neho celkom dobre ujali. Náročnejší poslucháč hľadajúci hudbu, kde cítiť človečinu, však ide hľadať niekde inde. Dnes je to za 3 body, z úcty k práci muzikantov a celého produkčného tímu.

Michal Kyseľ
Aktuality

26_VAD-poster

Lenka Dusilová a Baromantika o albume „V hodině smrti“
Chantel McGregor
26. Víkend atraktívneho divadla doplnili nečakané mená!
Virgil Donati Band
Speváčka ZAZ mieri do Bratislavy, organizátor pridáva ďalšiu tribúnu!
„Mandolin“ U. Shrinivas člen skupiny Remember Shakti nečakane zomrel vo veku 45 rokov.
Hugh Masekela a Robert Cray v slovenskej premiére na džezákoch už o mesiac
BOSS GP-10 Guitar Processor
Prší na Habry
Festival Colours of Ostrava pridáva do programu ďalších päťnásť kapiel – špičku súčasnej nezávislej scény
Víťazom ceny Esprit 2013 sa stal album kvarteta Lukáša Oravca
Legendárny Dream Theater po prvý raz na Slovensku!
Čarodejáles 2014
Výstava Audio, Video a Domáce kino Košice 2014
V Bratislave vystúpi britský objav Dark Horses, podporí ich Kosa z nosa
Robert Glasper Experiment live at Nu Spirit Club
Chris Dave headlinerom One Day Festu
Victor Wooten (USA) a Juraj Griglák (SK) v apríli na jednom pódiu!
Výstava stereo, hifi a home cinema pod názvom High End Slovakia končí! Jej nový názov je Výstava audio, video a domáce kino.
Audiffex & Audified míří na frankfurtský hudební veletrh Musikmesse
HARMONIKOVICA 2014 • Koncert popredných hráčov na ústnu harmoniku
Karel Kryl na nikdy nevydané a obsahem zásadní nahrávce
Fenomenálny koncert na Deň žien (nielen pre ženy)
Bob Dylan sa v júni vráti na Slovensko
Sziget 2014 – prvé mená a hneď svetové hviezdy
Najčítanejšie v roku 2013Stacks Image 1139
>>> Zvukové ukážky
Stacks Image 1140
>>> Partneri
>>> Odkazy
Stacks Image 1141
>>> Aktuality