THE OFFSPRING

Days Go By
Columbia Records / Sony BMG
3stars

The-Offspring-days-go-by-cover

Kalifornská kapela založená v roku 1984, sa zo stredoškolskej garážovej party po rokoch práce nielenže prepracovala na vrchol medzi tzv. veľké kapely, ale zaradila sa k tým nemnohým a zásadným formáciám, ktoré v koncoch osemdesiatych a začiatkoch deväťdesiatych rokov definovali celý jeden hudobný smer – melodický americký neopunk.
Na CD Days Go By je, podobne ako na mnohých iných albumoch zmieňovaného žánru, vidieť, čo dokáže urobiť dlhoročná tvrdá práca a kvalitná produkcia s kapelou hrajúcou od počiatku štýl, ktorý mnohí „tzv. znalci“ odpisujú ako primitívnu hudbu pre opilcov a kvázi muzikantov neschopných sa naučiť poriadne hrať. Z tohto prostredia však takisto dokáže vzísť výborná hudba a skvelí muzikanti a CD Days Go By je toho dôkazom. Skladby sú chytľavé, majú potenciál strhnúť poslucháča a udržať si jeho pozornosť. Sú medzi nimi veselé, hravé a chytľavé kúsky, ktoré majú okrem punkovej dravosti aj istú „pesničkársku“ rovinu a nepostrádajú ani potrebnú dávku melodickosti, ktorá zaručuje bezproblémovú počúvateľnosť aj u ľudí, čo punk príliš nemusia.
Aj po stránke aranžmá je to protiklad k punkovému klišé. Kvalitný spev, krásne viachlasné vokály, mimochodom intonačne čisté, vrstvené gitarové linky, presné a expresívne hrané bicie a basa tlačiaca spodok skladby s razanciou lokomotívy, všetko skvele ladí a znie pôsobivo. Aj v rámci inštrumentácie sa tu objavujú nástroje, ktoré by človek v punkovej hudbe obvykle ťažko hľadal. Loopy, občas aj syntezátorové plochy spájajúce výsledný sound, dokonca sa tam objaví aj mexická dychová sekcia! Nijaká nuda typu „jeden sound a tri akordy dokola cez celé CD“ sa nekoná.
Samostatnou kapitolou je zvuk. Je profesionálny, všetko je čisté a zrozumiteľné, nástroje aj vokály sú krásne čitateľné. Tu po garáži a undergrounde niet ani stopy, niekde sú úmyselne použité „lo-fi“ zvuky pre navodenie atmosféry, ale po krátkej „špinavej“ efektovej pasáži opäť nastupuje kryštalicky čistý a precízny sound, ako sa na profíkov patrí a sluší.
Človek by si možno povedal, že toto všetko už ani nie je punk, ale skôr akýsi tvrdší pop. Ale omyl, táto muzika za všetkým tým leskom dokonale prevedenej profi produkcie stále ukrýva dostatočnú punkovú razanciu, aj keď už dávno nie neomalenú a naivnú ako u garážových kapiel. Na kapele počuť, že hudobníci dospeli, vyrástli interpretačne, ale stále sa nestali akademickými suchármi a nezabudli, odkiaľ vyšla hudba, ktorú hrajú. Dospelý a profesionálny punk, ktorý vyrástol do kvality a poriadne rozšíril svoje výrazovú škálu. A vďaka svojej vybrúsenosti, čo sa formy prevedenia týka, si istotne nájde cestu aj do uší ľudí, ktorí sa tomuto žánru vyhýbajú.

Michal Kyseľ
Aktuality

26_VAD-poster

Lenka Dusilová a Baromantika o albume „V hodině smrti“
Chantel McGregor
26. Víkend atraktívneho divadla doplnili nečakané mená!
Virgil Donati Band
Speváčka ZAZ mieri do Bratislavy, organizátor pridáva ďalšiu tribúnu!
„Mandolin“ U. Shrinivas člen skupiny Remember Shakti nečakane zomrel vo veku 45 rokov.
Hugh Masekela a Robert Cray v slovenskej premiére na džezákoch už o mesiac
BOSS GP-10 Guitar Processor
Prší na Habry
Festival Colours of Ostrava pridáva do programu ďalších päťnásť kapiel – špičku súčasnej nezávislej scény
Víťazom ceny Esprit 2013 sa stal album kvarteta Lukáša Oravca
Legendárny Dream Theater po prvý raz na Slovensku!
Čarodejáles 2014
Výstava Audio, Video a Domáce kino Košice 2014
V Bratislave vystúpi britský objav Dark Horses, podporí ich Kosa z nosa
Robert Glasper Experiment live at Nu Spirit Club
Chris Dave headlinerom One Day Festu
Victor Wooten (USA) a Juraj Griglák (SK) v apríli na jednom pódiu!
Výstava stereo, hifi a home cinema pod názvom High End Slovakia končí! Jej nový názov je Výstava audio, video a domáce kino.
Audiffex & Audified míří na frankfurtský hudební veletrh Musikmesse
HARMONIKOVICA 2014 • Koncert popredných hráčov na ústnu harmoniku
Karel Kryl na nikdy nevydané a obsahem zásadní nahrávce
Fenomenálny koncert na Deň žien (nielen pre ženy)
Bob Dylan sa v júni vráti na Slovensko
Sziget 2014 – prvé mená a hneď svetové hviezdy
Najčítanejšie v roku 2013Stacks Image 1139
>>> Zvukové ukážky
Stacks Image 1140
>>> Partneri
>>> Odkazy
Stacks Image 1141
>>> Aktuality