RY COODER

Pull Up Some Dust And Sit Down
4stars

ry-cooder

Keby Ry Cooder nebol vo svojom živote urobil nič viac, len to, čo spravil pre Buena Vista Social Club, bolo by to stačilo, aby sa stal nesmrteľným. Jeho znovuobjavenie a následná spolupráca s týmto Kubánskym súborom ho, okrem veľkej slávy, stála aj pokutu od amerického establishmentu vo výške 100 000 $. Aj napriek tomu sa mu skupinu podarilo dostať do Carnegie Hall. Album s ich nahrávkou sa dostal do čela mnohých rebríčkov a predalo sa ho 6 miliónov kusov. S Wim Wendersom natočili aj nesmrteľný dokument, v ktorom sa im podarilo spopularizovať latinskú hudbu na celom svete a dojímavo zachytiť znovuzrodenie a chvíľky slávy BVSC.

On však toho stihol omnoho viac: hrať v Magic Bande Cpt. Beefharta, spolupracovať s Ericom Claptonom, Rolling Stones, John Lee Hookerom, a mnohými ďalšími. Jeho slide gitaru môžeme počuť na desiatkach albumoch rôznych umelcov. Píše aj filmovú hudbu pre také filmy ako Paríž,Texas či Brewsterove milióny, aby som spomenul možno najznámejšie. Dostal sa na 8. priečku najlepších gitaristov všetkých čias podľa časopisu Rolling Stones. Mal a má obrovský vplyv na mnohých hudobníkov ako hráč aj ako producent a jeho stopu nájdeme na mnohých miestach a v mnohých žánroch americkej hudobnej produkcie posledných 40. rokov. Keith Richards vo svojej autobiografii spomína, že on s Ronom sa snaží 35 rokov robiť štyrmi rukami to, čo Ry dvoma...

Cooder spája v svojej hudbe žánre a štýly, nahráva s Africkými hudobníkmi, hudobníkmi s Latinskej Ameriky. Neustále vyjadruje aj svoje politické názory.
Taký je aj album Pull Up Some Dust And Sit Down. Je to projekt osviežujúci, provokatívny a originálny, ako jeho nahrávky zo 70 rokov. V textoch rieši závažné politické témy súčasnosti, mnohokrát v kotraste s veselými melódiami. No Banker Left Behind je kritika bankárov, ktorí okradli národ, Christmas Time This Year zase na melódiu mexického tanca vyspievaný smutný príbeh vojnových obetí. Nádherné blues s vtipným textom John Lee Hooker For President. Každá pieseň je odrazom spoločnosti s nebojácnymi a vtipnými textami. Hudobne sa skladby nesú v multižánrovom spojení tradícii americkej hudby. CD sa dobre počúva, a aj keď človek neznalý jazyka je oprostený od závažných textov, môže si o to sústredenejšie vychutnávať jeho inštrumentárium a Cooderov príjemný hlboký hlas, ba na niektoré skladby si aj zakrepčiť. Veľkosť tohto diela je ale v jeho komplexnosti a kontraste.

Ry Cooder získal 2x cenu Grammy. Na tretiu je nominovaný za album Pull Up Some Dust And Sit Down. Držíme mu palce!

Ján GrausAktuality

26_VAD-poster

Lenka Dusilová a Baromantika o albume „V hodině smrti“
Chantel McGregor
26. Víkend atraktívneho divadla doplnili nečakané mená!
Virgil Donati Band
Speváčka ZAZ mieri do Bratislavy, organizátor pridáva ďalšiu tribúnu!
„Mandolin“ U. Shrinivas člen skupiny Remember Shakti nečakane zomrel vo veku 45 rokov.
Hugh Masekela a Robert Cray v slovenskej premiére na džezákoch už o mesiac
BOSS GP-10 Guitar Processor
Prší na Habry
Festival Colours of Ostrava pridáva do programu ďalších päťnásť kapiel – špičku súčasnej nezávislej scény
Víťazom ceny Esprit 2013 sa stal album kvarteta Lukáša Oravca
Legendárny Dream Theater po prvý raz na Slovensku!
Čarodejáles 2014
Výstava Audio, Video a Domáce kino Košice 2014
V Bratislave vystúpi britský objav Dark Horses, podporí ich Kosa z nosa
Robert Glasper Experiment live at Nu Spirit Club
Chris Dave headlinerom One Day Festu
Victor Wooten (USA) a Juraj Griglák (SK) v apríli na jednom pódiu!
Výstava stereo, hifi a home cinema pod názvom High End Slovakia končí! Jej nový názov je Výstava audio, video a domáce kino.
Audiffex & Audified míří na frankfurtský hudební veletrh Musikmesse
HARMONIKOVICA 2014 • Koncert popredných hráčov na ústnu harmoniku
Karel Kryl na nikdy nevydané a obsahem zásadní nahrávce
Fenomenálny koncert na Deň žien (nielen pre ženy)
Bob Dylan sa v júni vráti na Slovensko
Sziget 2014 – prvé mená a hneď svetové hviezdy
Najčítanejšie v roku 2013Stacks Image 1139
>>> Zvukové ukážky
Stacks Image 1140
>>> Partneri
>>> Odkazy
Stacks Image 1141
>>> Aktuality