RICHIE KOTZEN

24 Hours
5stars

kotzen24

Richie Kotzen je jeden z najuznávanejších gitaristov súčastnosti. Vo svojich 41 rokoch už toho stihol veľa a získal si rešpekt u fanúšikov a kritikov na celom svete. Míľnikov v jeho kariére je hneď niekoľko. Azda najvýznamnejšie je jeho pôsobenie v skupine Poison a Mr, Big. Pre prvú napísal hit Stand, a Until You Suffer Some, ktoré boli v Top Twenty. Pre druhú, okrem iných najmä Shine z albumu Get Over It, s ktorým slávili úspech najmä v Európe a Japonsku.

Japonsko sa stalo pre Kotzena osudovou krajinou. Na začiatku svojej sólovej kariéry tu s veľkým úspechom robil predkapelu Rolling Stones na ich A Bigger Bang Tour. Singel z jeho sólového albumu Change viedol niekoľko týždňov japonské hitparády a jeho signovaný model Fender Telecaster sa stal najpredávanejšou gitarou v krajine vychádzajúceho slnka. Kotzen má signované hneď dve gitary Fender, čo sa hocikomu hneď tak nepodarí. Používa túto značku skoro počas celej svojej kariéry. Gitary kombinuje so zosilňovačmi Marshall, Yamaha a od roku 2005 používa signovaný zosilňovač značky Cornford.

Kotzen je tiež vyhľadávaný sideman a stihol si už zahrať aj s Gene Simonsom, ale aj s hudobníkmi z opačného brehu, Stanley Clarkom a Lenny Whiteom. Ako sám vraví, pri ich spoločnom hraní dostal najväčšie hudobné lekcie. Vo svojej hudbe spája rock, pop, fusion, blues, soul a vytvára tak jedinečnú zmes, pri ktorej sa poslucháč nenudí. V roku 2002 založil v Los Angeles produkčnú spoločnosť a nahrávacie štúdio. Teraz je rok 2011 a gitarista dozrieva, ako dobré víno. Jeho zappovský vzhľad si mohli diváci vychutnať na koncerte pri krste CD 24Hours (vyšlo 11. 11. 2011).

Nájdeme na ňom 10 skladieb, presne v duchu z každého rožka troška. Počujeme sebavedomého vyzretého gitaristu a skladateľa. Celková uvoľnená atmosféra celého CD, ktoré nahral sám za občasnej pomoci svojej dcéry, je cítiť z každej skladby. Zachytáva Kotzena v dobrej pohode a rovnováhe po mnohých búrlivých rokoch. Na albume ťaží so všetkých štýlov viac ako predtým. Nepredvádza sa, ale našiel spôsob, ako dokonale skombinovať svoju hru na gitare a čoraz lepší spev. Sú tam odkazy na jeho hendrixovský vzor v úvodnej 24 Hours alebo Get It On či v úžasnej Love Is Blind. Počujeme aj sound 70 rokov, ktorý podtrhuje syntezátorové sólo ako od Manfreda Mana (OMG Whats Your Name). Takto by sme mohli pokračovať, každá skladba je skrátka svojská. Dôležité je, že album je jeden celok, ktorý nesie Kotzenov nezameniteľný rukopis. Je to doteraz jeden z najlepších počinov na jeho tvorivej ceste, ktorá dokazuje, že úprimnosť, vytrvalosť a ochota experimentovať sa vypláca. Je to v podstate jediná cesta, ako hudobne rásť.

Richieho Kotzena sme si mohli už niekoľkokrát vychutnať aj na živo, či už v Bratislave, alebo v okolitých krajinách. Zatiaľ hlavne v kluboch. Preto si určite nenechajte ujsť jeho koncert 15. marca budúceho roku v Bratislavskom klube Heineken Tower Stage, kým sa aj z neho nestane štadiónová superstár! Je to zážitok!

Ján Graus


Aktuality

26_VAD-poster

Lenka Dusilová a Baromantika o albume „V hodině smrti“
Chantel McGregor
26. Víkend atraktívneho divadla doplnili nečakané mená!
Virgil Donati Band
Speváčka ZAZ mieri do Bratislavy, organizátor pridáva ďalšiu tribúnu!
„Mandolin“ U. Shrinivas člen skupiny Remember Shakti nečakane zomrel vo veku 45 rokov.
Hugh Masekela a Robert Cray v slovenskej premiére na džezákoch už o mesiac
BOSS GP-10 Guitar Processor
Prší na Habry
Festival Colours of Ostrava pridáva do programu ďalších päťnásť kapiel – špičku súčasnej nezávislej scény
Víťazom ceny Esprit 2013 sa stal album kvarteta Lukáša Oravca
Legendárny Dream Theater po prvý raz na Slovensku!
Čarodejáles 2014
Výstava Audio, Video a Domáce kino Košice 2014
V Bratislave vystúpi britský objav Dark Horses, podporí ich Kosa z nosa
Robert Glasper Experiment live at Nu Spirit Club
Chris Dave headlinerom One Day Festu
Victor Wooten (USA) a Juraj Griglák (SK) v apríli na jednom pódiu!
Výstava stereo, hifi a home cinema pod názvom High End Slovakia končí! Jej nový názov je Výstava audio, video a domáce kino.
Audiffex & Audified míří na frankfurtský hudební veletrh Musikmesse
HARMONIKOVICA 2014 • Koncert popredných hráčov na ústnu harmoniku
Karel Kryl na nikdy nevydané a obsahem zásadní nahrávce
Fenomenálny koncert na Deň žien (nielen pre ženy)
Bob Dylan sa v júni vráti na Slovensko
Sziget 2014 – prvé mená a hneď svetové hviezdy
Najčítanejšie v roku 2013Stacks Image 1139
>>> Zvukové ukážky
Stacks Image 1140
>>> Partneri
>>> Odkazy
Stacks Image 1141
>>> Aktuality