Paul Jackson, Pee Wee Ellis a Michal Žáček na festivale Open Jazz Fest

Zelená voda, 19.-20. júl 2013 • Jazzový openair festival Open Jazz Fest konajúci sa takmer uprostred leta na brehu jazera Zelená voda pri Novom Meste nad Váhom završuje svoju tohtoročnú dramaturgiu, ako sa na etablovaný festival európskeho významu patrí! Na záver festivalu vystúpia hneď dvaja jazzoví súputníci, ktorí stáli spolu pri zrode žánru jazzfunk. Legenda funkovej basovej gitary – Paul Jackson a saxofonista Pee Wee Ellis.

Ako sa stalo na záver tohto festivalu dobrým zvykom, končí sa jazzovou tancovačkou s rukami nad hlavami. Zdá sa, že tohto roku tomu nebude inak a tí ktorí to už zažili, vedia, že atmosféru v amfiteátri by mohol Zelenej vode závidieť nejeden popový projekt. Piatkový line up  rozjasní nový projekt popredného českého saxofonistu Michala Žáčka nazvaný podľa rovnomenného nového CD „Beautiful Day“, ktorý vystúpi spolu s kapelou TUTU Borisa Urbánka a spolu s nimi skvostný vokálny zjav – americká speváčka Teresa Polk.

Paul Jackson Trio feat. Pee Wee Ellis (USA)

Pee-Wee-Ellis
Pee Wee Ellis

Milovníci funky na celom svete vyrastali na zvukoch Paulovej basy a saxofónových groovoch Pee Wee Ellisa. Ako zakladajúci člen legendárnej kapely Herbie Hancocka „the Headhunters“ sa podieľal na vytváraní nového charakteristického zvuku, ktorý udal nový smer súčasnej hudby a jazzfunku ako žánru. Tieto funkové legendy prinášajú na pódium explozívnu zmes soulu, funku a jazzu, často v novom šate. Hudobník hudobníkov, ako sa Jacksonovi vraví, bol úzko spätý s Herbie Hancockom aj vďaka množstvu ich spoločných turné. V roku 1979 sa rozhodol pre sólovú dráhu a vydal svoj prvý vlastný album "Black Octopus". Jacksonovým kompozíciám sa bleskovo dostalo uznania nomináciami na Grammy (1974, 1975, 1976). Podieľal sa tiež na na soundtrackoch k hollywoodskym filmom. Od roku 1985 žije Paul v Japonsku, realizuje množstvo živých vystúpení s najslávnejšími japonskými umelcami a skladá filmovú a televíznu hudbu. V roku 1987 založil svoj celoživotný projekt Jazz for Kids, pozostávajúci z pro bono koncertov na japonských školách s cieľom predstaviť históriu Afroameričanov prostredníctvom hudby a projekcií. Napriek svojmu novému japonskému domovu trávi veľké množstvo času na turné po Európe a USA.
V triu Paula Jacksona sa predstaví aj klávesista a perkusionista Xantone Blacq z Nigérie, predstavujúci novú generáciu jazzfunkových hudobníkov. Hral s umelcami ako Amy Winehouse, Nigel Kennedy, Jessie J, Mark Ronson, Candi Staton, ... Posledný z tria je francúzsky bicista Tony Match, ktorý bol frontmanom niekoľkých kapiel, vrátane legendárnej kapely Ernieho Wattsa! Ako hudobný producent a hudobník spolupracuje s jazzovou „smotánkou“ ako sú Rick Margitza, Jean Marie Ecay, Flavio Boltro a ďalší.
Pee Wee Ellis (saxofón)
Pee Wee Ellis je nielen majstrom jazzfunku, ale je tiež aranžérom, v 60 – 70 tych rokoch bol hudobným riaditeľom u Jamesa Browna, hudobným riaditeľom labelu KUDU vo vydavateľstve CTI, v 80 - tych rokoch bol hudobným riaditeľom u Van Morrisona a pracoval s umelcami ako George Benson, Hank Crawford a Ester Philips,... Aranžoval tiež pre hudobníkov ako Omar Sosa, Oumou Sangaré, Cheick Lo, Ali Farka Toure a ďalší. Je spoluautorom množstva hitov "Cold Sweat”, "Say It Loud I’m Black“, a „I’m Proud”". Jeho skladbu „The Chicken“ preslávil famózny gitarista Jaco Pastorius, ktorý ju spolu s ďalšou skladbou „Invitation“ zaradil na svoj album The Birthday Concert.
Na konci 80 – tych rokov sa spojil s viacerými hudobníkmi, s ktorými spoluúčinkoval už u Jamesa Browna a vytvorili kapelu JB Horns spolu s Fredom Wesleym a Maceo Parkerom. Nahrali spolu niekoľko albumov, ktoré zadefinovali hudobný štýl jazzfunk.
TUTU & Michal Žáček feat. Teresa Polk (CZ, SK, USA)
Michal Žáček je jedným z najpoprednejších českých jazzových saxofonistov. Na sklonku predošlého roka vydal svoje prvé sólové CD pod názvom Beautiful Day. Autorsky sa na ňom podieľal hlavne skladateľ Boris Urbánek, ktorý ho produkoval a vydal. Michal Žáček mnoho rokov spolupracuje so stálicami českej a slovenskej hudobnej scény ako, Peter Lipa, Richard Müller, Vojtěch Dyk, B side Band, Vlasta Redl, No Name, Jana Kirschner, Jarek Nohavica a mnohí ďalší. Boris Urbánek je klaviristom, skladateľom a a kapelníkom jazzového ostravského rozhlasového orchestra (JORO), Boris Band Combination (BBC), člen bandu Rhythm Desperados, kapely Agharta Gang a tiež lektorom na Letnej jazzovej dielni u Karla Velebného vo Frýdlante. Je okrem iného autorom muzikálov a autorom hudby k filmom. V kapele TUTU sa okrem gitaristu Rudyho Horvatha a už spomínaného Borisa Urbánka predstavia aj dvaja špičkoví slovenskí hudobníci, basgitarista Martin Gašpar a na bicích Marcel Buntaj.

Teresa-Polk
Teresa Polk

Speváčka Teresa Polk pochádza s Los Angeles, kde pracovala pre vydavateľstvá ako Warner Brothers, Musicians Institute, Universal Studios a Walt Disney.  Absolvovala spevácky študijný program na LA Music Academy, kde navštevovala kurzy umelcov ako sú Kevyn Lettau, Al Jarreau, či Sharon Perri. Medzi svoje hudobné vzory radí velikánov ako Ella Fitzgerald, Stevie Wonder a Aretha Franklin. Inklinuje ku gospelovej hudbe. V USA účinkovala v zbore pod vedením renomovanej speváčky Lindy McCrary Fisher a je členkou súborov The Rich Kasten Band a Oykos Band, v ktorých je činná aj ako skladateľka. Vo svojej doterajšej kariére spolupracovala s renomovanými  umelcami akými sú Almario, Dennis Chambers, Kirk Whalum, Alex Al,...V  Českej republike, kde teraz žije, spolupracuje s Borisom Urbánkom, Michalom Žáčkom alebo so skupinou LA Sun.

Viac informácií: www.openjazzfest.skAktuality

26_VAD-poster

Lenka Dusilová a Baromantika o albume „V hodině smrti“
Chantel McGregor
26. Víkend atraktívneho divadla doplnili nečakané mená!
Virgil Donati Band
Speváčka ZAZ mieri do Bratislavy, organizátor pridáva ďalšiu tribúnu!
„Mandolin“ U. Shrinivas člen skupiny Remember Shakti nečakane zomrel vo veku 45 rokov.
Hugh Masekela a Robert Cray v slovenskej premiére na džezákoch už o mesiac
BOSS GP-10 Guitar Processor
Prší na Habry
Festival Colours of Ostrava pridáva do programu ďalších päťnásť kapiel – špičku súčasnej nezávislej scény
Víťazom ceny Esprit 2013 sa stal album kvarteta Lukáša Oravca
Legendárny Dream Theater po prvý raz na Slovensku!
Čarodejáles 2014
Výstava Audio, Video a Domáce kino Košice 2014
V Bratislave vystúpi britský objav Dark Horses, podporí ich Kosa z nosa
Robert Glasper Experiment live at Nu Spirit Club
Chris Dave headlinerom One Day Festu
Victor Wooten (USA) a Juraj Griglák (SK) v apríli na jednom pódiu!
Výstava stereo, hifi a home cinema pod názvom High End Slovakia končí! Jej nový názov je Výstava audio, video a domáce kino.
Audiffex & Audified míří na frankfurtský hudební veletrh Musikmesse
HARMONIKOVICA 2014 • Koncert popredných hráčov na ústnu harmoniku
Karel Kryl na nikdy nevydané a obsahem zásadní nahrávce
Fenomenálny koncert na Deň žien (nielen pre ženy)
Bob Dylan sa v júni vráti na Slovensko
Sziget 2014 – prvé mená a hneď svetové hviezdy
Najčítanejšie v roku 2013Stacks Image 1139
>>> Zvukové ukážky
Stacks Image 1140
>>> Partneri
>>> Odkazy
Stacks Image 1141
>>> Aktuality