Nové tituly edície OPUS 100

Jedinečná edícia najdôležitejších slovenských hudobných albumov má šesť nových prírastkov na troch tituloch:

JÁN SOLOVIČ, LASICA & SATINSKÝ: Plné vrecká peňazí / S.O.S.
LEGENDÁRNY MUZIKÁL: Na skle maľované / Cyrano z predmestia
COLLEGIUM MUSICUM & MARIÁN VARGA: Collegium Musicum / Stále tie dni


Pred letom vychádzajú v edícii OPUS 100 (www.opus100.sk) tri nové tituly, ktoré bezpochyby naplnia radosťou srdce každého fanúšika časom overenej kvalitnej slovenskej hudby, muzikálu i hovoreného slova. Vydavateľstvo Opus už 5 rokov oživuje najdôležitejšie počiny slovenskej hudobnej scény, pričom do dnešného dňa pripravilo už takmer 60 dvojCD (teda takmer 120 reedovaných samostatných albumov) s titulmi, z ktorých mnohé sa len vďaka tejto edícii dočkali digitalizácie. Medzi najnovšími prírastkami sú nielen absolútne raritný debutový album Collegium Musicum rovnomennej najpopulárnejšej slovenskej skupiny 70-tych rokov, ktorý je dodnes cennou zberateľskou trofejou, ale i hudobné albumy z dvoch muzikálov, ktoré dodnes žiaden iný neprekonal návštevnosťou ani popularitou, pričom Cyrano z predmestia je rýdzo pôvodný slovenský muzikál zostavený hviezdnym autorským tímom Hammel – Varga – Peteraj – Štrasser, a nezabudlo sa ani na hry Jána Soloviča, ktoré vďaka dvojici Lasica & Satinský ostávajú nadčasové a dokážu i dnes rozosmiať a hudobne zaujať, pričom hra S.O.S. sa vôbec prvýkrát dostáva na CD.

Všetky spomínané tituly sú dostupné aj digitálne ako samostatné albumy na iTunes, Supraphonline a Amazon.com


2CD JÁN SOLOVIČ, LASICA & SATINSKÝ:

57-Solovic-Lasica-Satinsky
Plné vrecká peňazí
Premiéru hry Jána Soloviča Plné vrecká peňazí si mohli vychutnať najskôr návštevníci Malej scény SND v roku 1970, potom prišli na rad zájazdové predstavenia, až napokon v roku 1978 vyšiel vo vydavateľstve Opus dvojalbum Plné vrecká peňazí. Príbeh dvoch holičov, Gejzu Galibu a Alfréda Cicáka, ktorí sa rozhodnú zbohatnúť, a prostriedkom ich rýchleho zbohatnutia sa má stať vražda žobráka Ignáca, prepracovali Milan Lasica a Július Satinský do rýdzo komediálnej a grotesknej polohy. Hudba a piesne Igora Bázlika žánrovo posúvajú činoherný text do operetnej polohy. Žánrovo je inscenácia bláznivou komédiou s pesničkami, s dominantnou hereckou zložkou, kde nezastupiteľné miesto má čierny humor, irónia a sebairónia. Treba ešte podotknúť, že táto nahrávka je samostatným umeleckým počinom, ktorý nemožno spájať s pôvodným divadelným predstavením.

S.O.S.
Dominika Háčika ktosi v noci prepadol a rozbil mu hlavu. Všetci si myslia, že to bol niektorý z chovancov polepšovne, ktorá je umiestnená v meste. Keď krátko nato dovedie Dominik z polepšovne na prevýchovu Cyrila Muchu, v rodine to vyvolá rozruch a pobúrenie. Veď to môže mať zlý vplyv na vlastné deti. V komickej nočnej scéne sa príbeh vyhrotí. Vysvitne totiž, že páchateľom bol Háčikov vlastný syn. Pokrytecká morálka dostane príučku. Navonok usporiadaná rodina skrýva pochybenú výchovu detí. Ich bezcitnosť vedie až k zločinom. Malomeštiacke maniery Háčikovcov sa prejavujú v tolerancii k vlastným chybám a v netolerantnosti voči iným. Pridanou hodnotou hry je aj neopakovateľný herecký výkon Júliusa Satinského a Milana Lasicu v úlohe sprievodcov príbehom, ale aj ostatnej hereckej garnitúry, ktorí ju urobili doslova nadčasovou.


2CD LEGENDÁRNY MUZIKÁL:

58-Legendarny-muzikal
Na skle maľované
Neuveriteľných 664 repríz a jednoznačné miesto v dejinách slovenského divadla i v životopise Michala Dočolomanského – najslávnejšieho zbojníka v našich zemepisných šírkach. To je muzikál Na skle maľované, ktorý nemenej ako samotný príbeh o Janošíkovi preslávila aj hudba a pesničky z pera poľskej skladateľky Katarzyny Gäntnerovej a básnika Ernesta Brylla. Či už sólové (Zbohom buď lipová lyžka) alebo aj zborové čísla doslova zľudoveli a o ich nesmrteľnosti svedčia stále nové a nové reedície. Na pôvodné hudobné podklady poľskej skupiny Bumerang ich naspievali legendy Slovenského národného divadla (M. Dočolomanský, B. Turzonovová a ďalší) ako aj zboristi SĽUK-u a Lúčnice a vytvorili jednu z ikonických nahrávok 70. rokov.

Cyrano z predmestia
Už len spojenie štvorice autorov Pavol Hammel, Marián Varga, Kamil Peteraj a Ján Štrasser predznamenalo, že vznikne niečo výnimočné. Libreto Alty Vášovej dokázali v réžii Ivana Krajíčka na doskách bratislavskej Novej scény pretransformovať do podoby prvého slovenského rockového muzikálu, v ktorom zažiarili Kamila Magálová a Jozef Benedik a do bohatého katalógu vargovsko-hammelovských hitov pribudli ďalšie nestarnúce piesne ako Ja nemám lásku v malíčku, Kúpim si zrkadlo. Hudobné podklady nahrala hviezdna zostava, kde okrem dvoch hlavných skladateľských protagonistov nechýbali ani František Griglák, Ivan Belák, Laco Lučenič či Karol Oláh. Ku každej z nových slovenských verzií Cyrana vznikol albumový soundtrack, ale tento pôvodný ostane už neprekonaný.


2CD COLLEGIUM MUSICUM & MARIÁN VARGA:

60-Collegium-Musicum-Varga
Collegium Musicum
Debutový album najslávnejšej slovenskej art-rockovej skupiny pôvodne vyšiel vo vydavateľstve Supraphon v roku 1970 v obmedzenom náklade v rámci vtedajšieho subskribčného systému Gramofonový klub. Postupne sa stal cennou zberateľskou raritou. Ešte väčšou raritou sú dve EP platne OPUSu s vydaním jeho jednotlivých nahrávok. Skupina album nahrala krátko po svojom vzniku v pôvodnej zostave rozšírenej o gitaristu Pavla Váněho. Bolo to v období prudkého vzostupu jej popularity, podmieneného štýlovou orientáciou na vtedy aktuálny tzv. classical-rock, mimoriadnou hráčskou vyspelosťou jej členov, príťažlivosťou osobnosti Mariána Vargu, ako aj pripravenosťou publika na náročnejšie rockové experimenty. Album sa nahrával v legendárnom pražskom hudobnom štúdiu v Dejviciach. V jeho najznámejšej skladbe (Concerto in D Josepha Haydna) spoluúčinkuje aj komorný orchester pod dirigentskou taktovkou Vladimíra Popelku.

Stále tie dni
Vydanie prvého sólového albumu vedúcej osobnosti Collegia Musica Mariána Vargu v roku 1984 bolo logickým vyústením vývoja v jeho umeleckom i osobnom živote. Tento vývoj už predznamenal dvojalbum Divergencie z roku 1981, ktorý bol de facto jeho štúdiovým projektom a na ktorom pod osvedčenou značkou zoskupil okolo seba viacero skvelých umelcov. Album Stále tie dni už naplno reprezentuje Vargovu individuálnu skladateľskú a interpretačnú aktivitu. Jednotlivé strany pôvodného vynilového vydania predstavovali akési kontrastné tematické bloky s tomu zodpovedajúcimi názvami (A – Antiwar Requiem, B – Sú aj iné veci) a stali sa základom sólových vystúpení Mariána Vargu v neskorších rokoch. Pri svojom pôvodnom vydaní album trpel slabou propagáciou a samotný Marián Varga mal pocit, akoby bol zámerne utajený. Dobová kritika na druhej strane vysoko ocenila posun v jeho tvorbe oproti prechádzajúcim projektom.


O edícii OPUS 100:
Vydavateľstvo OPUS odštartovalo v roku 2009 edíciu OPUS 100, ktorá si stanovila odvážny cieľ: prepísať a vydať na súčasných nosičoch najlepšie a najpozoruhodnejšie nahrávky, ktoré vyšli pod jeho značkou počas celej histórie vydavateľstva. V priebehu niekoľkých rokov sa tak postupne objaví sto 2CD kompletov z archívov Opusu. Niekedy to budú reedície už vydaných CD, ale neraz pôjde o úplne prvé vydanie albumov, dosiaľ zaznamenaných len na vinylových platniach, prípadne pôjde o nahrávky, ktoré boli dlhodobo nedostupné. Všetky albumy v edícii Opus 100 sú nanovo remastrované z pôvodných štúdiových pásov.

Edícia Opus 100 je univerzálna a jednotlivé tituly budú vychádzať v subedičných radoch rock & pop, classics & jazz, folklór & dychovka, hovorené slovo, pre deti.

Oficiálny web: www.opus100.skwww.forzashop.sk



Aktuality

26_VAD-poster

Lenka Dusilová a Baromantika o albume „V hodině smrti“
Chantel McGregor
26. Víkend atraktívneho divadla doplnili nečakané mená!
Virgil Donati Band
Speváčka ZAZ mieri do Bratislavy, organizátor pridáva ďalšiu tribúnu!
„Mandolin“ U. Shrinivas člen skupiny Remember Shakti nečakane zomrel vo veku 45 rokov.
Hugh Masekela a Robert Cray v slovenskej premiére na džezákoch už o mesiac
BOSS GP-10 Guitar Processor
Prší na Habry
Festival Colours of Ostrava pridáva do programu ďalších päťnásť kapiel – špičku súčasnej nezávislej scény
Víťazom ceny Esprit 2013 sa stal album kvarteta Lukáša Oravca
Legendárny Dream Theater po prvý raz na Slovensku!
Čarodejáles 2014
Výstava Audio, Video a Domáce kino Košice 2014
V Bratislave vystúpi britský objav Dark Horses, podporí ich Kosa z nosa
Robert Glasper Experiment live at Nu Spirit Club
Chris Dave headlinerom One Day Festu
Victor Wooten (USA) a Juraj Griglák (SK) v apríli na jednom pódiu!
Výstava stereo, hifi a home cinema pod názvom High End Slovakia končí! Jej nový názov je Výstava audio, video a domáce kino.
Audiffex & Audified míří na frankfurtský hudební veletrh Musikmesse
HARMONIKOVICA 2014 • Koncert popredných hráčov na ústnu harmoniku
Karel Kryl na nikdy nevydané a obsahem zásadní nahrávce
Fenomenálny koncert na Deň žien (nielen pre ženy)
Bob Dylan sa v júni vráti na Slovensko
Sziget 2014 – prvé mená a hneď svetové hviezdy
Najčítanejšie v roku 2013



Stacks Image 1139
>>> Zvukové ukážky
Stacks Image 1140
>>> Partneri
>>> Odkazy
Stacks Image 1141
>>> Aktuality