NAS & DAMIAN MARLEY - Distant Relatives

Universal
***
Distant-Relative

Ľudia sa majú spájať. Nič proti tomu, keď sa dvaja „vzdialení príbuzní“, dve individuality, rozhodnú spojiť svoje vektory, niečo spolu nahrať a popritom postaviť nejaké školy pre deti svojich bratrancov, ktorí mali to „šťastie“, že ich predkov nestihli uniesť a predať do otroctva v Amerike. Namiesto betónovej džungle si dodnes žijú medzi levmi, zebrami, žirafami, diktátormi, HIV pozitívnymi a nadrogovanými sirotami, ktorým učaril súdruh Kalašnikov. Mnohí Afričania sa ešte stále dokážu spontánne zabaviť aj bez internatu alebo Playstation. Radi športujú - chvíľu behajú za loptou, chvíľu s mačetou za nejakým previnilcom zo susedného kmeňa, ktorého hlava - chvíľu potom, ako ho dobehnú -, nahradí futbalovú loptu.
Album Distant Relatives je spoločným dielom rappera Nasa (Nasir bin Olu Dara Jones) a spievajúceho autora Damiana Marleya. David je jedenástym, pokiaľ je známe aj najmladším dieťaťom Boba Marleyho.
V Nasovej a Damianovej hudbe sa vzájomne prelínajú prvky reggae, hip-hopu, africkej world-music a bieleho popu. Pri nahrávaní a tvorbe využívajú moderné pracovné metódy, hudobné inšpirácie ale často čerpajú z 20. storočia, väčšinou z iných, než hiphopových žánrov. Okrem programovaných podkladov je tu počuť aj množstvo živých nástrojov aj ďalších hlasov. Pesničky majú väčšinou solídny basový základ, ale aj farebné aranžmány. Rapuje sa tu dosť, ale asi ešte viac sa i spieva. Ľúbozvučná jamajská angličtina kontrastuje s čiernym newyorským slangom.
Témy sú jasné – hrdosť na vlastné korene, apel na mladých čiernych bratov, aby spoznávali svoju históriu, pôvod a kultúru. Bežné sú slová ako „ganja“, „guns“ a ak by sme urobili čiarku po každom slove „Afrika“ v texte, vyzeralo by to ako účet po slušnom podnikovom záťahu.
Ale médiom nie sú len slová. Niektoré pesničky, ako napríklad Count Your Blessings alebo Land Of Promise, sú celkom chytľavé aj melodicky. Album ako celok poskytuje niekoľko silných záchytných bodov, ale ako celok ulahodí skôr ľuďom, ktorí sú z toho či onoho dôvodu naladení na vlnovú dĺžku čiernej hudby podobného typu. Nejedná sa o žiadny extrémne tvrdý, nekompromisný, či progresívny materiál. Za ten by asi školu nepostavili. Popularita mien v spojení s ústretovou hudbou by mohla zapôsobiť, tak snáď nakoniec ani pôvodný stavebný zámer nezostal iba na úrovni marketigového ťahu. Nebudeme tu skúmať či áno alebo nie. Z hudobného hľadiska je dôležitejšie, že muzika nie je iba účelová zlátanina, ale jej existencia je opodstatnená aj bez pridanej hodnoty nakúpených odpustkov, alebo (ak chcete) dobročinnosti.

Martin Chrobák
Aktuality

26_VAD-poster

Lenka Dusilová a Baromantika o albume „V hodině smrti“
Chantel McGregor
26. Víkend atraktívneho divadla doplnili nečakané mená!
Virgil Donati Band
Speváčka ZAZ mieri do Bratislavy, organizátor pridáva ďalšiu tribúnu!
„Mandolin“ U. Shrinivas člen skupiny Remember Shakti nečakane zomrel vo veku 45 rokov.
Hugh Masekela a Robert Cray v slovenskej premiére na džezákoch už o mesiac
BOSS GP-10 Guitar Processor
Prší na Habry
Festival Colours of Ostrava pridáva do programu ďalších päťnásť kapiel – špičku súčasnej nezávislej scény
Víťazom ceny Esprit 2013 sa stal album kvarteta Lukáša Oravca
Legendárny Dream Theater po prvý raz na Slovensku!
Čarodejáles 2014
Výstava Audio, Video a Domáce kino Košice 2014
V Bratislave vystúpi britský objav Dark Horses, podporí ich Kosa z nosa
Robert Glasper Experiment live at Nu Spirit Club
Chris Dave headlinerom One Day Festu
Victor Wooten (USA) a Juraj Griglák (SK) v apríli na jednom pódiu!
Výstava stereo, hifi a home cinema pod názvom High End Slovakia končí! Jej nový názov je Výstava audio, video a domáce kino.
Audiffex & Audified míří na frankfurtský hudební veletrh Musikmesse
HARMONIKOVICA 2014 • Koncert popredných hráčov na ústnu harmoniku
Karel Kryl na nikdy nevydané a obsahem zásadní nahrávce
Fenomenálny koncert na Deň žien (nielen pre ženy)
Bob Dylan sa v júni vráti na Slovensko
Sziget 2014 – prvé mená a hneď svetové hviezdy
Najčítanejšie v roku 2013Stacks Image 1139
>>> Zvukové ukážky
Stacks Image 1140
>>> Partneri
>>> Odkazy
Stacks Image 1141
>>> Aktuality