LOU REED & METALLICA

Lulu
1stars

Loutallica-Lulu

Musím sa hneď na začiatku priznať, že tento počin ma ani zďaleka neoslovil. Ak teda patríte k skalným fanúšikom kapely Metallica, kľudne tieto riadky, alebo tento album, preskočte. V opačnom prípade riskujete rozčúlenie. Ak patríte k tým, ktorí od svojej obľúbenej kapely „žerú všetko bez rozdielu“, zaručene vás nahnevá táto recenzia, a ja vás naozaj nahnevať nechcem. A ak zasa patríte k ľuďom ako ja, ktorí celé roky počúvali skvelú hudbu od tejto formácie a majú ju zafixovanú v istej štandardnej kompozičnej aj interpretačnej kvalite, rozčúlite sa nad tým, čo si vám po týchto lahôdkach dovolila naservírovať Metallica na váš stôl. Je to, akoby ste jedli v skvelej reštaurácii s vychýreným jedlom, kde jedávate už roky, a zrazu vám obsluha hodila na stôl blaf zo staničného bufetu … Tak sa, ak vás moje varovania nepresvedčili, teda pripravte, bude to drsné.

Po rozporuplných ohlasoch na tento album som bol sám zvedavý, ako táto spolupráca dopadne. Lou Reed nie je síce žiadny extra spevák, ale vždy vynikal originalitou textov a nápadov. V tomto projekte sa rozhodol spracovať text surrealistickej divadelnej hry „Lulu Plays“ od Roberta Wilsona. Príbeh hovorí o amorálnej tanečnici, ktorú vzťahy s bohatými mužmi privedú postupne od vzostupu až po pád na dno.

Metallica je za tie roky skutočnou legendou, ktorá si už zaživa vybudovala svoj piedestál na hudobnom Olympe. Moje očakávania siahali do nebies, potom ale nasledoval pád na hubu! Po prepočutí som len neveriacky pozeral, či mám v prehrávači správne CD. Tu sa niekto asi pomiatol! Celok znie, ako keď v garáži jamuje nejaká metalová kapela a moc jej to nejde. Sekané monotónne riffy, pazvuky a škrípania, a v niektorých skladbách chvíľami nepríliš presná rytmika, ktorá akoby sa každú chvíľu rozhodovala, čo pôjde v ďalšom takte. A do toho starecký Reedov hlas odrieka text a občas sa snaží o nejaký ten tón, väčšinou ho však neutrafí. Kompozične tiež veľká nuda, počúvať celý čas monotónne sekačky na jednom kile dookola je utrpením. Žiadna gradácia, žiadne nálady, podivné intro a potom už len nuda, nuda a ešte raz nuda, na rôzne spôsoby.

Žiadnu náväznosť na predchádzajúcu tvorbu Metallicy tu nehľadajte. Kde sú metaloví hrdinovia mojej mladosti? Kde sú ich skladateľské nápady, ktoré aj z thrashových rezačiek dokázali urobiť zaujímavé kusy s kopou zaujímavých momentov? Kde je Hetfieldov zmysel pre drsnú melodiku a Hammettove skladateľské a aranžérske perly? Čo sa to stalo s Metallicou? Som sklamaný, a skutočne veľmi smutný. Musím súhlasiť s hodnotením internetových anonymných recenzentov, ktorí to celé označujú za des a hrôzu. Uťahané, nudné a deprimujúce. Za mňa dnes jedna hviezdička – len z úcty pred slávnymi menami.

Michal Kyseľ


Aktuality

26_VAD-poster

Lenka Dusilová a Baromantika o albume „V hodině smrti“
Chantel McGregor
26. Víkend atraktívneho divadla doplnili nečakané mená!
Virgil Donati Band
Speváčka ZAZ mieri do Bratislavy, organizátor pridáva ďalšiu tribúnu!
„Mandolin“ U. Shrinivas člen skupiny Remember Shakti nečakane zomrel vo veku 45 rokov.
Hugh Masekela a Robert Cray v slovenskej premiére na džezákoch už o mesiac
BOSS GP-10 Guitar Processor
Prší na Habry
Festival Colours of Ostrava pridáva do programu ďalších päťnásť kapiel – špičku súčasnej nezávislej scény
Víťazom ceny Esprit 2013 sa stal album kvarteta Lukáša Oravca
Legendárny Dream Theater po prvý raz na Slovensku!
Čarodejáles 2014
Výstava Audio, Video a Domáce kino Košice 2014
V Bratislave vystúpi britský objav Dark Horses, podporí ich Kosa z nosa
Robert Glasper Experiment live at Nu Spirit Club
Chris Dave headlinerom One Day Festu
Victor Wooten (USA) a Juraj Griglák (SK) v apríli na jednom pódiu!
Výstava stereo, hifi a home cinema pod názvom High End Slovakia končí! Jej nový názov je Výstava audio, video a domáce kino.
Audiffex & Audified míří na frankfurtský hudební veletrh Musikmesse
HARMONIKOVICA 2014 • Koncert popredných hráčov na ústnu harmoniku
Karel Kryl na nikdy nevydané a obsahem zásadní nahrávce
Fenomenálny koncert na Deň žien (nielen pre ženy)
Bob Dylan sa v júni vráti na Slovensko
Sziget 2014 – prvé mená a hneď svetové hviezdy
Najčítanejšie v roku 2013Stacks Image 1139
>>> Zvukové ukážky
Stacks Image 1140
>>> Partneri
>>> Odkazy
Stacks Image 1141
>>> Aktuality