Lento Ad Astra si zahrali hudobný šach s J.S. Bachom

Lento-Ad-Astra-cover-sach-bach
Základom originálneho projektu je saxofonista Erik Rothenstein a klaviristka Zita Slavíčková. Výsledkom ich odvážneho stretnutia s jedným z najväčších hudobných majstrov všetkých čias je unikátna nahrávka Lento Ad Astra - Playing "Šach" with Mr.Bach. Tú Erik Rothenstein predstaví už 13. novembra o 18 hodine v Pálffyho paláci na Zámockej ulici. Podujatie je súčasťou 12. ročníka prestížneho festivalu súčasnej hudby Melos-Étos.

Klasická hudba nepatrí do minulosti. Hlboké umenie je totiž aktuálne v akejkoľvek dobe. Tvorba hudobného skladateľa J.S. Bacha stále strháva poslucháčov aj interpretov. Bachova hudba neobišla ani Erika Rothensteina. Svoje rozhodnutie nahrať Bachove skladby v netradičných aranžmánoch, komentuje slovami: „vieme, že túto partiu šachu sme sa rozhodli zahrať s jedným z najväčších majstrov svojho remesla. Na pomoc sme si milý pán Bach pozvali našich troch kamarátov, skladateľov (Viliam Gräffinger, Luboš Bernáth, Pavol Šuška), dvoch interpretov a samozrejme aj veľký rešpekt k Vášmu dielu, ale i veľa lásky a pokory k hudbe vôbec.“ Originálny prístup k hudbe J.S. Bacha si zaslúži pozornosť každého vnímavého poslucháča. Erik Rothenstein a klaviristka Zita Slavíčková totiž nahrali album, akých sa v našej krajine veľa nevydáva. Spolu s nimi sa do náročnej úlohy, vzdať hold jednému z najväčších hudobných géniov, pustili aj mimoriadne nadaní hostia. Speváčka Eva Šušková a violončelista Boris Bohó patria bez akýchkoľvek pochýb k absolútnej špičke slovenskej klasiky. Nahrávka Playing "Šach" with Mr.Bach nie je originálna len svojou ideou. Výnimočné boli aj miesta, na ktorých vznikala. Okrem klasického nahrávacieho štúdia sa totiž nahrávalo aj v bratislavskom Františkánskom kostole. Zaujímavý je aj fakt, že Erik Rothenstein dokázal použiť saxofón ako plnohodnotný nástroj klasickej hudby. Tento nástroj totiž nepatrí medzi často využívané nástroje tohto žánru. Svojou zvukovosťou je však veľmi zaujímavým partnerom pre svojich starších „kolegov“.

Erik Rothenstein a Zita Slavíčková sa rozhodli v Bachovej hudbe “znovuobjavovať“ už preskúmané a skúmať ešte neobjavené. Či už ide o transkripcie violončelových prelúdií, alebo originálne kompozície napísané pre barytónový a altový saxofón. Svoj priestor však dostáva aj improvizácia. Aj preto je čerstvý album zoskupenia Lento Ad Astra hudobnou udalosťou na slovenskej klasickej scéne. Snaha o pripomenutie geniálneho Bacha si rozhodne nezaslúži poslucháčsku nevšímavosť. „Pokúsili sme sa na Vaše motívy realizovať niečo, čo by bolo hodné Vášho odkazu a reflektovalo súčasnú dobu v konfrontácii s našimi postojmi a názormi,“ tak znie Rothensteinov odkaz pre veľkého hudobného majstra. 13. novembra ho počas 12. ročníka medzinárodného festivalu súčasnej hudby Melos-Étos budete môcť zažiť na vlastné uši. Album Lento Ad Astra - Playing "Šach" with Mr.Bach vychádza vo vydavateľstve Real Music House.

Vypočujte si zadarmo celý album Lento Ad Astra - Playing "Šach" with Mr.Bach

Bližšie informácie o albume

www.lentoadastra.com
www.realmusichouse.skAktuality

26_VAD-poster

Lenka Dusilová a Baromantika o albume „V hodině smrti“
Chantel McGregor
26. Víkend atraktívneho divadla doplnili nečakané mená!
Virgil Donati Band
Speváčka ZAZ mieri do Bratislavy, organizátor pridáva ďalšiu tribúnu!
„Mandolin“ U. Shrinivas člen skupiny Remember Shakti nečakane zomrel vo veku 45 rokov.
Hugh Masekela a Robert Cray v slovenskej premiére na džezákoch už o mesiac
BOSS GP-10 Guitar Processor
Prší na Habry
Festival Colours of Ostrava pridáva do programu ďalších päťnásť kapiel – špičku súčasnej nezávislej scény
Víťazom ceny Esprit 2013 sa stal album kvarteta Lukáša Oravca
Legendárny Dream Theater po prvý raz na Slovensku!
Čarodejáles 2014
Výstava Audio, Video a Domáce kino Košice 2014
V Bratislave vystúpi britský objav Dark Horses, podporí ich Kosa z nosa
Robert Glasper Experiment live at Nu Spirit Club
Chris Dave headlinerom One Day Festu
Victor Wooten (USA) a Juraj Griglák (SK) v apríli na jednom pódiu!
Výstava stereo, hifi a home cinema pod názvom High End Slovakia končí! Jej nový názov je Výstava audio, video a domáce kino.
Audiffex & Audified míří na frankfurtský hudební veletrh Musikmesse
HARMONIKOVICA 2014 • Koncert popredných hráčov na ústnu harmoniku
Karel Kryl na nikdy nevydané a obsahem zásadní nahrávce
Fenomenálny koncert na Deň žien (nielen pre ženy)
Bob Dylan sa v júni vráti na Slovensko
Sziget 2014 – prvé mená a hneď svetové hviezdy
Najčítanejšie v roku 2013Stacks Image 1139
>>> Zvukové ukážky
Stacks Image 1140
>>> Partneri
>>> Odkazy
Stacks Image 1141
>>> Aktuality