JEFF BECK

Emotion & Commotion
4stars

Jeff-Beck-Emotion-and-Commotion

Albumy Jeffa Becka nie sú jednotvárne a už vôbec nie jednoduché. Všetky sú plné emócii a vzrušenia. Tak nakoniec geniálny gitarista nazval svoj posledný opus. Tento album ide azda najďalej. Je to jazda cez rozbúrené rieky, ale aj plavba po tichej hladine jazera. Jeff Beck na tomto albume predvádza, prečo je jedným z najuznávanejších gitarových géniov, ktorý hovorí jazykom najmodernejšej fúzie rocku, jazzu, blues aj klasiky. Všetky tieto štýly obohacuje o svoj originálny prístup a techniku a posúva ich ďalej. Na CD nájdeme jeho skladby poprepletané známymi klasickými opusmi. Tak ideme od Brittenovej melódie Corpus Christi Coral, cez metalovú Hammerhead (že by spomienka na spoločné roky s Janom Hammerom?), až po Pucciniho áriu z opery Turandot. Ale nechcem tu robiť výčet skladieb a autorov, to v tomto prípade to nie je podstatné. Podstatná je geniálna hra Jeffa Becka a jeho spoluhráčov, z ktorých spomeniem len Vinnie Coliuta na bicie a percusie, Pina Palladina na basgitaru a vokalistku Joss Stone. Jeff Beck aj na tomto albume posúva rockovú hudbu za hranice žánru, ako by to snáď teraz dokázal len Jimmy Hendrix. Je to album hodný rockovej legendy, ktorý si snáď budeme z časti môcť vypočuť aj v hale na Pasienkoch 24. júna. Tak dôležitý človek rockovej histórie u nás ešte nehral! Dúfam, že to začneme naprávať čo najskôr, máme čo doháňať!

Ján Graus

P. S.: Je potešujúce, že po sérii experimentálnych albumov sa rozkokošený Jeff Beck vrátil zase do svojho koryta – k reálnej muzike, ktorú vymýšľajú a hrajú živí ľudia. Triezvo namiešaný pomer pôvodných a prebraných songov poukazuje na dve možné cesty. Buď na Beckov zdravý úsudok, že jeho súčasný autorský potenciál už neplodí tak invenčné a svieže témy ako za čias platní Blow By Blow a Wired (a preto je dobré dopriať si trocha potešenia aj s témami iných autorov), alebo to potvrdzuje tézu, že ak je niekto obdarený talentom, nemusí byť zároveň obdarený rovnakou dávkou pracovitosti. Na oboje – trochu lenivosti i opotrebovanosti - má, vzhľadom k svojmu veku, už nárok. Nič to však nemení na fakte, že človek jeho formátu ako interpret dozrieva a vyzrieva dlhšie, než ako autor (aspoň v rockovej hudbe). V prípade Emotion & Commotion možno muzikalita trochu predbehla invenciu, ale nič to nemení ani na skutočnosti, že ide o silný album a jeho autor si zaň zaslúži plný rešpekt aj bez ohľadu na to, čo všetko už dokázal predtým.

Happy ‘67 Birthday Mr. Beck! Na Jána si to spolu užijeme.

Martin Chrobák


Aktuality

26_VAD-poster

Lenka Dusilová a Baromantika o albume „V hodině smrti“
Chantel McGregor
26. Víkend atraktívneho divadla doplnili nečakané mená!
Virgil Donati Band
Speváčka ZAZ mieri do Bratislavy, organizátor pridáva ďalšiu tribúnu!
„Mandolin“ U. Shrinivas člen skupiny Remember Shakti nečakane zomrel vo veku 45 rokov.
Hugh Masekela a Robert Cray v slovenskej premiére na džezákoch už o mesiac
BOSS GP-10 Guitar Processor
Prší na Habry
Festival Colours of Ostrava pridáva do programu ďalších päťnásť kapiel – špičku súčasnej nezávislej scény
Víťazom ceny Esprit 2013 sa stal album kvarteta Lukáša Oravca
Legendárny Dream Theater po prvý raz na Slovensku!
Čarodejáles 2014
Výstava Audio, Video a Domáce kino Košice 2014
V Bratislave vystúpi britský objav Dark Horses, podporí ich Kosa z nosa
Robert Glasper Experiment live at Nu Spirit Club
Chris Dave headlinerom One Day Festu
Victor Wooten (USA) a Juraj Griglák (SK) v apríli na jednom pódiu!
Výstava stereo, hifi a home cinema pod názvom High End Slovakia končí! Jej nový názov je Výstava audio, video a domáce kino.
Audiffex & Audified míří na frankfurtský hudební veletrh Musikmesse
HARMONIKOVICA 2014 • Koncert popredných hráčov na ústnu harmoniku
Karel Kryl na nikdy nevydané a obsahem zásadní nahrávce
Fenomenálny koncert na Deň žien (nielen pre ženy)
Bob Dylan sa v júni vráti na Slovensko
Sziget 2014 – prvé mená a hneď svetové hviezdy
Najčítanejšie v roku 2013Stacks Image 1139
>>> Zvukové ukážky
Stacks Image 1140
>>> Partneri
>>> Odkazy
Stacks Image 1141
>>> Aktuality