Jeff Beck v Bratislave

24. jún 2011

jeff_beck
Len pred pár týždňami ocenili hudobní kritici umenie Jeffa Becka trojnásobnou Grammy. Oceniť jeho gitarovú virtuozitu naživo budú môcť slovenskí fanúšikovia 24. júna na bratislavských Pasienkoch.

Jeff Beck, jeden z najlepších gitaristov na svete, zavíta počas svojho aktuálneho turné aj k nám. Slovenský koncert čerstvého niekoľkonásobného držiteľa Grammy na Jarných bratislavských jazzových dňoch bude výnimočný aj pre hudobníka samotného! Tento skvelý gitarista a skladateľ, celým menom Geoffrey Arnold Beck, totiž v našom hlavnom meste oslávi narodeniny!

Podľa hudobných kritikov v USA, je Jeff Beck momentálne najlepším muzikantom v USA. Veď nenadarmo mu pred pár týždňami, na najväčšej svetovej hudobnej udalosti roka udelili tri Grammy (Najlepšie rockové inštrumentálne vystúpenie, Najlepšie popové inštrumentálne vystúpenie a Najlepšiu popovú vokálnu spoluprácu). O jeho kvalitách však nielen vypovedá množstvo cien, ale i pochvalné slová kolegov, či dlhotrvajúca spolupráca s hviezdami ako Eric Clapton, Rod Steward, Sting, Stevie Wonder, Roger Waters a mnohými ďalšími.

Na bratislavských Pasienkoch sa tento fenomenálny hudobník predstaví v sprievode kapely, v ktorej hrá aj geniálny bubeník Narada Michael Walden, klávesák Jason Rebello či famózna basgitaristka Rhonda Smith, ktorá na džezákoch vystúpila v roku 2008 so vlastným projektom Karma Deuce.

Rhonda Smith prvýkrát zažiarila v kapele Princea, angažovala ju Sheila E. Fantastická basgitaristka a speváčka neskôr spolupracovala s hviezdami ako Chaka Khan, Beyonce, Erykah Badu, Lee Ritenour, Little Richard, Candy Dulfer, a George Clinton. Pred dvoma rokmi sa úspešne predstavila aj slovenskému publiku – so svojou vlastnou skupinou Karma Deuce bola hviezdou BJD SLSP JAR 2008 v Bratislave, Košiciach a Žiline. Narada Michael Walden je zbožňovaný bubeník, ktorý hrával s legendami ako Aretha Franklin, Stevie Wonder, Mahavishnu Orchestra, Sting a The Temptations. Je navyše úspešným producentom, na konte má niekoľko cien Grammy, okrem iných za debuty Whitney Houston a Mariah Carey. Jason Rebello je už niekoľko rokov stálym spoluhráčom Jeffa Becka, predtým mal podobný vzťah so Stingom, s ktorým nahral dva albumy. Pre svet hudby ho ešte ako študenta objavil Wayne Shorter.

Jeff Beck sa na hudobnej scéne objavil v roku 1965 – v skupine The Yardbirds nahradil Erica Claptona. Keď sa The Yardbirds radšej rozhodli pre Jimmyho Pagea, on si založil vlastnú The Jeff Beck Group. Všetci traja spomínaní gitaristi sú dodnes kamarátmi, niekoľkorát sa objavili aj na spoločnom pódiu. Spevákom prvej The Jeff Beck Group bol Rod Stewart, basákom Ronnie Wood, v tejto zostave nahrali dva albumy. Na ďalších dvoch albumoch sa objavili Bobby Tench a Cozy Powell. Jeff Beck sa v roku 1975 definitívne vydal na plnohodnotnú sólovú dráhu. Vydal desať albumov, ostatný „Emotion & Commotion“ pred rokom. Nahrával a koncertoval s množstvom hviezd, ten zoznam má niekoľko strán. Do Rock'n'rollovej siene slávy sa dostal dvakrát – ako sólista, aj ako člen The Yardbirds. Dostal osem cien Grammy, z toho tri v práve v tomto roku .

Žánrovo je Jeff Beck admirálom jazz-fusionových, bluesrockových a občas aj metalových vôd, ale koncom deväťdesiatych rokov vydal aj dva s elektronickou hudbou experimentujúce albumy. Je perfekcionistom aj čo sa týka nahrávacej a koncertnej techniky – podľa vlastných slov tak úspešné šesťdesiate roky boli preňho trochu aj utrpením, kvôli nekvalitným aparatúram vo väčšine klubov a koncertných sál. Magazín Rolling Stone ho zaradil na 14. miesto v rebríčku najlepších gitaristov histórie, podľa Erica Claptona a Jimmyho Pagea je na tom oveľa lepšie. Ako človek je Jeff Beck temperamentný a úprimný, jeho britský humor je excelentný. Narodil sa v roku 1944 vo Wallingtone neďaleko Londýna. Už ako úspešný hudobník žil aj v USA, ale v roku 1977 na vrátil do Anglicka. Hudobne ho najviac ovplyvnili hráči ako Les Paul, Ravi Shankar, Django Reinhardt a John McLaughlin. Považuje sa za prapôvodcu „metalového“ zvuku v rockovej hudbe.

http://www.jeffbeck.com/
http://rhondasmith.com/
http://www.nmwproductions.com
http://www.jasonrebello.co.uk/

Vstupenky na koncert Jeff Beck, 24. júna 2011 v ŠH Pasienky, Bratislava, sú v predpredaji prostredníctvom Ticketportalu.

www.bjd.sk
www.facebook.com/bjd.sk

Aktuality

26_VAD-poster

Lenka Dusilová a Baromantika o albume „V hodině smrti“
Chantel McGregor
26. Víkend atraktívneho divadla doplnili nečakané mená!
Virgil Donati Band
Speváčka ZAZ mieri do Bratislavy, organizátor pridáva ďalšiu tribúnu!
„Mandolin“ U. Shrinivas člen skupiny Remember Shakti nečakane zomrel vo veku 45 rokov.
Hugh Masekela a Robert Cray v slovenskej premiére na džezákoch už o mesiac
BOSS GP-10 Guitar Processor
Prší na Habry
Festival Colours of Ostrava pridáva do programu ďalších päťnásť kapiel – špičku súčasnej nezávislej scény
Víťazom ceny Esprit 2013 sa stal album kvarteta Lukáša Oravca
Legendárny Dream Theater po prvý raz na Slovensku!
Čarodejáles 2014
Výstava Audio, Video a Domáce kino Košice 2014
V Bratislave vystúpi britský objav Dark Horses, podporí ich Kosa z nosa
Robert Glasper Experiment live at Nu Spirit Club
Chris Dave headlinerom One Day Festu
Victor Wooten (USA) a Juraj Griglák (SK) v apríli na jednom pódiu!
Výstava stereo, hifi a home cinema pod názvom High End Slovakia končí! Jej nový názov je Výstava audio, video a domáce kino.
Audiffex & Audified míří na frankfurtský hudební veletrh Musikmesse
HARMONIKOVICA 2014 • Koncert popredných hráčov na ústnu harmoniku
Karel Kryl na nikdy nevydané a obsahem zásadní nahrávce
Fenomenálny koncert na Deň žien (nielen pre ženy)
Bob Dylan sa v júni vráti na Slovensko
Sziget 2014 – prvé mená a hneď svetové hviezdy
Najčítanejšie v roku 2013Stacks Image 1139
>>> Zvukové ukážky
Stacks Image 1140
>>> Partneri
>>> Odkazy
Stacks Image 1141
>>> Aktuality