JAMES MORRISON

The Awakening
Universal
3_5stars

James-Morrison-The-Awakening

Dostalo sa mi do rúk CD od umelca s povedomým menom – James Morrison. Ale nie je Morrison ako Morrison, tento tu naozaj nie je žiaden „lizard king“, a jeho hudba má od psychedelického extatického rocku divokých šesťdesiatych rokov hodne ďaleko je z úplne iného súdka. Ani nie tridsaťročný Angličan James Morrison sa na svojom treťom albume pokračuje v štýle folkrocku ľahko šmrncnutého soulom (niekde dokonca aj so stopami reggae) a je postavený na pesničkárskom poňatí skladieb. Neopúšťa koryto stredného prúdu, namiesto experimentov vychádza skôr z overených postupov, ktoré akoby zdedil spolu s rodičovskou zbierkou platní. Jeho hudba je krehká a náladová. K songom pristupuje nesmierne citlivo a tak tu nenarazíme na pózy ani na drsné rockové chlapáctvo. Pieseň plynie hladko za piesňou a Morrison nás vťahuje do svojho sveta krehkých melódií s úžasnou atmosférou. U piesní sa nestretneme s žiadnym pompéznym introm, kde si človek povie „wau, toto teda začína poriadne husto“, a takisto tu nenájdeme klasickú schému „nevýrazná sloha a po nej nadupaný refrén“, tak ako u súčasného popu býva zvykom. Nie je to hudba, ktorú by ste nezvládli počas šoférovania, alebo na pol ucha v práci, ale ak si ju chcete naozaj vychutnať, chce to celého poslucháča. Človek by si mal sadnúť, najlepšie s pohárom dobrého vína, v pokoji svojej obývačky, zapnúť si prehrávač a vychutať si atmosféru pohody a uvoľnenosti, ktorá z nej vychádza. Ak je tento album niečím charakteristický, tak je to práve tá pohoda a zádumčivosť.

Morrisonovi sa tu podarilo nájsť tú správnu rovnováhu medzi kompozičnou nápaditosťou a pohodovým znením, ktorá chýba mnohým podobným interpretom. Nie sú to len štyri akordy v otrepanom postupe dokola bez zmeny, ale kompozične prepracované skladby, ktoré napriek tomu nestrácajú svoju pokojnú atmosféru. Aranže obsahujú mnoho pasáží s breakmi, zmenami v melódii a harmóniami, z ľahkého hravého preludovania akustickej gitary sa skladba hladko rozbehne do plnej inštrumentácie so šlapajúcou rytmikou, ale bez toho, aby to pôsobilo ako veľký skok a zničilo ten dojem komornosti a intimity. Všetko znie dokonale vyrovnane, prirodzene a nenásilne. Stále je to folkrock so soulom a nie artrock.

V inštrumentácii nájdeme skutočne bohatý výber nástrojov – okrem akustickej gitary, bicích, basy a elektrickej gitary sa tu uplatní aj sláčiková a dychová sekcia, hammondky, cajon atď. Množstvo nástrojov je ale použité aranžérsky vkusne a nezabíja pôvodnú myšlienku, iba jej pridáva hlbší rozmer a presvedčivosť. Takisto treba zmieniť aj výbornú vyváženosť albumu. Skladby sú každá trochu iná, jedna nevykráda druhú, ale pritom to pôsobí dojmom jednoliateho celku a nie trinástich rôznych piesní. O výborne spracovaných vokáloch a skvelých inštrumentálnych výkonoch plných feelingu netreba veľa rozprávať – sú zjavne na vysokej úrovni a nenájdeme tam vyslovene slabé miesto.

CD The Awakening doporučujem ako tip na dlhé zimné večery, počas ktorých si chcete vychutnať hudbu a uvoľnenú, trochu nostalgickú atmosféru tohto albumu.

Michal Kyseľ


Aktuality

26_VAD-poster

Lenka Dusilová a Baromantika o albume „V hodině smrti“
Chantel McGregor
26. Víkend atraktívneho divadla doplnili nečakané mená!
Virgil Donati Band
Speváčka ZAZ mieri do Bratislavy, organizátor pridáva ďalšiu tribúnu!
„Mandolin“ U. Shrinivas člen skupiny Remember Shakti nečakane zomrel vo veku 45 rokov.
Hugh Masekela a Robert Cray v slovenskej premiére na džezákoch už o mesiac
BOSS GP-10 Guitar Processor
Prší na Habry
Festival Colours of Ostrava pridáva do programu ďalších päťnásť kapiel – špičku súčasnej nezávislej scény
Víťazom ceny Esprit 2013 sa stal album kvarteta Lukáša Oravca
Legendárny Dream Theater po prvý raz na Slovensku!
Čarodejáles 2014
Výstava Audio, Video a Domáce kino Košice 2014
V Bratislave vystúpi britský objav Dark Horses, podporí ich Kosa z nosa
Robert Glasper Experiment live at Nu Spirit Club
Chris Dave headlinerom One Day Festu
Victor Wooten (USA) a Juraj Griglák (SK) v apríli na jednom pódiu!
Výstava stereo, hifi a home cinema pod názvom High End Slovakia končí! Jej nový názov je Výstava audio, video a domáce kino.
Audiffex & Audified míří na frankfurtský hudební veletrh Musikmesse
HARMONIKOVICA 2014 • Koncert popredných hráčov na ústnu harmoniku
Karel Kryl na nikdy nevydané a obsahem zásadní nahrávce
Fenomenálny koncert na Deň žien (nielen pre ženy)
Bob Dylan sa v júni vráti na Slovensko
Sziget 2014 – prvé mená a hneď svetové hviezdy
Najčítanejšie v roku 2013Stacks Image 1139
>>> Zvukové ukážky
Stacks Image 1140
>>> Partneri
>>> Odkazy
Stacks Image 1141
>>> Aktuality