JAMES BLAKE

James Blake
Universal
4_5stars

james-blake

Súčasný svet hudby vytvára v mojich očiach veľmi prívetivý obraz, pretože z času na čas dopúšťa malé hudobné renesancie. Tentoraz v tvorbe mladého Jamesa Blakea (JB), ktorý vzišiel z londýnskej štvrte Lewisham. Mrazivé syntetizátorové chvenie v kontraste s hlasom znamenitého elektronického skladateľa vytvára éterickú drámu naplnenú snovosťou, ktorá sa textom vyjadrenými slovami až príliš odvoláva na realitu. Hudobná mystika osciluje vo všetkých jedenástich skladbách. Remake piesne Limit To Your Love, z repertoáru kanadskej speváčky Leslie Feist priviedol na debute k dokonalosti. Blake zaradil na album aj jednu zo skladieb svojho otca, britského gitaristu a pesničkára Jamesa Litherlanda, Where To Turn (na albume JB pod názvom The Wilhelm Scream). Rovnako poteší aj autorská tvorba JB. Či mu takéto grandiózne nasadenie ostane aj nabudúce, uvidíme. Predpoklady na to má.

Jakub Habas

PS: K Jakubovmu výpočtu príbuzenských vzťahov sa mi ešte žiada dodať, že James Blake - vďaka svojej introvertnej, trochu ponurej hudbe, ktorá sa ale dokáže poslucháča osobne dotkúť -, pôsobí tak trochu ako vnuk Roberta Wyatta. Podobne, ako na Wyattových sólových albumoch, znejú aj Blakeove minimalistické plochy klávesových nástrojov a počítačových samplov. Blake používa takmer výhradne syntetické, často moderné, občasť dosť „choré“ zvuky. Nie je to strojová tanečná elektronika, jeho stredné a pomalé tempá kolíšu, pesničky majú amorfný tvar, zvuky sú organizované impresívne a lo-fi produkcia má na prvý posluch izbový charakter (sofistikovanosť je dobre utajená, ale prítomná). Privátnosť hudby podtrhuje, že Blake nahral svoj album sám. Jeho krehký spevácky výraz je trochu jednorozmerný. Blake, vedomý si svojich obmedzení, často používa na vokál rôzne efekty – vokodéry, harmonizéry, intonátory atď., čím občas pripomína Laurie Anderson. James svoj hlas občas vrství do niekoľkoposchodových playbackov, no celkové aranžmány nepôsobia ako umelé zlepence. Možno ide o kompozície, ktoré vznikali viac-menej náhodne, pôsobia ale kompkne vďaka prepojenosti s neviditeľnou kostrou - silným leitmotívom základného pocitu. Vzťah 22-ročného autora k svetu nie je, vzhľadom k jeho veku, ničím výnimočným, no forma, prostredníctvom ktorej svoje úzkosti pretavuje do hudby má magickú príťažlivosť.

Nie je to debutový album prijateľný bezvýhradne. Pesničky vzájomne trochu splývajú a z celku sa vynárajú vďake melodickým nápadom. Melodikou sa tu skôr šetrí, no o to dramatickejšie sa sa vynáraja z modro-zeleného oparu, ktorý postupne zahalí posluchový aj mentálny priestor poslucháča. Syndróm one-man-bandu je tu citeľný, ale väčšinou je forma v symbióze s obsahom, čo prirodzene preváži v prospech tohto nového elektronického pesničkára. Jednou zo silných zbraní Jamesa Blakea je bezbranosť, s ktorou sa vrhol do hudby. Urobil to po svojom, akoby bez ambícií, zato s veľkým odovzdaním, čo našlo odozvu u početnej a stále sa rozrastajúcej skupiny poslucháčov.

Hoci elektronika a štýly ako „dubstep“ nepatria k tomu hlavnému čo počúvam, z tohto albumu bolo okamžite cítiť, že sa jedná o výnimočný počin svojej doby. Počin, ktorý nemusí sadnúť každému rovnako, určite si ale zaslúži pozornosť, alebo aspoň rešpekt. S Jakubovým hviezdičkovým ohodnotením sa stotožňujem.

Martin Chrobák


Aktuality

26_VAD-poster

Lenka Dusilová a Baromantika o albume „V hodině smrti“
Chantel McGregor
26. Víkend atraktívneho divadla doplnili nečakané mená!
Virgil Donati Band
Speváčka ZAZ mieri do Bratislavy, organizátor pridáva ďalšiu tribúnu!
„Mandolin“ U. Shrinivas člen skupiny Remember Shakti nečakane zomrel vo veku 45 rokov.
Hugh Masekela a Robert Cray v slovenskej premiére na džezákoch už o mesiac
BOSS GP-10 Guitar Processor
Prší na Habry
Festival Colours of Ostrava pridáva do programu ďalších päťnásť kapiel – špičku súčasnej nezávislej scény
Víťazom ceny Esprit 2013 sa stal album kvarteta Lukáša Oravca
Legendárny Dream Theater po prvý raz na Slovensku!
Čarodejáles 2014
Výstava Audio, Video a Domáce kino Košice 2014
V Bratislave vystúpi britský objav Dark Horses, podporí ich Kosa z nosa
Robert Glasper Experiment live at Nu Spirit Club
Chris Dave headlinerom One Day Festu
Victor Wooten (USA) a Juraj Griglák (SK) v apríli na jednom pódiu!
Výstava stereo, hifi a home cinema pod názvom High End Slovakia končí! Jej nový názov je Výstava audio, video a domáce kino.
Audiffex & Audified míří na frankfurtský hudební veletrh Musikmesse
HARMONIKOVICA 2014 • Koncert popredných hráčov na ústnu harmoniku
Karel Kryl na nikdy nevydané a obsahem zásadní nahrávce
Fenomenálny koncert na Deň žien (nielen pre ženy)
Bob Dylan sa v júni vráti na Slovensko
Sziget 2014 – prvé mená a hneď svetové hviezdy
Najčítanejšie v roku 2013Stacks Image 1139
>>> Zvukové ukážky
Stacks Image 1140
>>> Partneri
>>> Odkazy
Stacks Image 1141
>>> Aktuality