Festival RESPECT 2013

Púštne blues, flamenco aj rybárske udice

Šestnásty ročník rešpektovaného festivalu world music RESPECT sa uskutoční cez víkend 16. a 17. júna na svojom tradičnom mieste, v prírodnom prostredí pražského ostrova Štvanica. Precízna dramaturgia pripravila opäť koncerty hudobníkov z rôznych kútov sveta, ktorí po mnohých zahraničných úspechoch po prvýkrát zavítajú aj do Českej republiky.

Ivan-Gutierrez-Madera
Ivan Gutiérrez & Madera

V areáli festivalu, ktorý bude zároveň otvorenou galériou s inštaláciami objektov od umelcov Terezy Erbenovej, Petra Nikla, Krištofa Kintera a Michaela Delia z USA, sa postupne predstavia Mohammad Reza Mortazavi z Iránu, hrajúci na bubienok tonbak a posúvajúci hru na tento nástroj za hranice ľudských možností, multikultúrne trio MLM spájajúce klasickú gitaru a violončelo s africkým nástrojom mbira, alžírska speváčka a hráčka na basovú lutnu guimbri Hasna El Becharia s marockou rituálnou hudbou, či Arnold de Boer z predminulého ročníku Respectu známy frontman skupiny The Ex, so svojim sólovým projektom pod názvom Zea.

Terakaft
Terakaft

Medzi najzaujímavejšie skupiny tohtoročného festivalu bude určite patriť súbor Terakaft, ktorého štýl je kritikmi označovaný ako púštne blues kočovníkov zo Sahary. Ďalšou hviezdou programu je skupina King Ayisoba, ktorá predstaví divákom v súčasnosti dominantný hudobný štýl z Ghany hiplife, spájajúci rap, tanečný highlife a reggae.
Po minuloročnom obrovskom úspechu vystúpenia flamencového mága Duquende, prijal pozvanie na Respect ďalší famózny predstaviteľ tohto žánru, hráč na elektrickú gitaru Jaco Abel, ktorý vystúpi spoločne s talentovaným spevákom Salačem a s ďalšími skúsenými flamencovými hudobníkmi.
Mory-Kante
V programe účinkujúcich nechýba ani Ivan Gutiérrez, poslucháčom určite známy ešte z vynikajúcej spolupráce so Zuzanou Navarovou, s hudobným projektom Madera, posledný objav budapeštianskej scény skupina Söndörgő so surrealistickým balkánskym bluegrassom, performer mnohých umeleckých tvárí Petr Nikl s hudobnou improvizáciou na rybárske udice a undergroundová ikona celého arabského sveta Yasmine Hamdan.
Headlinerom šestnásteho ročníka festivalu Respect je podľa organizátorov spevák Mory Kante, ktorý je dlhodobo považovaný za génia africkej hudby. Mory Kante ako prvý priniesol na tanečný parket tradičnú 21 strunnú koru, nástroj zvukom pripomínajúcim harfu, ktorý sa vďaka tomu stal hudobným symbolom Afriky.
Zo Slovenska sa na festival Respect môžete za pár hodín doviezť napríklad vlakmi s krásnymi menami ako Šírava, Fatra, Kysuca alebo Detvan. Ja sa poveziem Slovenskou strelou a verím, že sa na Štvanici mnohí stretneme.

Z materiálov festivalu Respect zostavil Pavel Strážay
Viac informácií na www.respectmusic.cz
Aktuality

26_VAD-poster

Lenka Dusilová a Baromantika o albume „V hodině smrti“
Chantel McGregor
26. Víkend atraktívneho divadla doplnili nečakané mená!
Virgil Donati Band
Speváčka ZAZ mieri do Bratislavy, organizátor pridáva ďalšiu tribúnu!
„Mandolin“ U. Shrinivas člen skupiny Remember Shakti nečakane zomrel vo veku 45 rokov.
Hugh Masekela a Robert Cray v slovenskej premiére na džezákoch už o mesiac
BOSS GP-10 Guitar Processor
Prší na Habry
Festival Colours of Ostrava pridáva do programu ďalších päťnásť kapiel – špičku súčasnej nezávislej scény
Víťazom ceny Esprit 2013 sa stal album kvarteta Lukáša Oravca
Legendárny Dream Theater po prvý raz na Slovensku!
Čarodejáles 2014
Výstava Audio, Video a Domáce kino Košice 2014
V Bratislave vystúpi britský objav Dark Horses, podporí ich Kosa z nosa
Robert Glasper Experiment live at Nu Spirit Club
Chris Dave headlinerom One Day Festu
Victor Wooten (USA) a Juraj Griglák (SK) v apríli na jednom pódiu!
Výstava stereo, hifi a home cinema pod názvom High End Slovakia končí! Jej nový názov je Výstava audio, video a domáce kino.
Audiffex & Audified míří na frankfurtský hudební veletrh Musikmesse
HARMONIKOVICA 2014 • Koncert popredných hráčov na ústnu harmoniku
Karel Kryl na nikdy nevydané a obsahem zásadní nahrávce
Fenomenálny koncert na Deň žien (nielen pre ženy)
Bob Dylan sa v júni vráti na Slovensko
Sziget 2014 – prvé mená a hneď svetové hviezdy
Najčítanejšie v roku 2013Stacks Image 1139
>>> Zvukové ukážky
Stacks Image 1140
>>> Partneri
>>> Odkazy
Stacks Image 1141
>>> Aktuality